Ei ole omakohtaista kokemusta, mutta Amerikan Joet osanneet kertoa että kohtalaisen nopeasti kuluisi nuo kitkalevyt loppuun.. siis selvästi nopeammin kuin esim Danan originaalit kitkalukot (jotka kuluu nopeastifiller kirjoitti:
Mahtaisiko etuakselille tuollainen olla soiva peli? --> http://www.ringpinion.com/ProductDetail ... _Gear_Posi


Se on kiinteä 100% lukko veto päällä, eli menee niinkuin lukkoperäinen. Takavedolla ajaessa on liukkaalla (lumi, jää) varsin ärhäkkä ja lähtee tietysti heti sivuun jos on kallistusta. Niin tosin tekee kitkalukkokin joka tilanteessa jos on ehjä. Minun mielestäni puhtaasti tottumiskysymys, ja toisaalta 242- jakoaskilla saa aina joko kiinteän tai avoimen nelivedon käyttöön mikä rauhoittaa oleellisesti. Pari talvea ajoin Detroit Locker takana, eikä ollut mitään muuta kuin hyötyä normiliikenteessä.Mitenkäs tuollaisen lunchbox tyyppisen lukon kanssa pärjää talvella esim. motarille nousu, jossa pitää ajaa joskus tiukkaakin mutkaa, mahdollisesti ylämäkeen, ja samalla pitäisi vielä kiihdyttää muun liikenteen joukkoon?
Tämä on ehkä arveluttavin tilanne, jota vielä epäröin...muutoin lunchbox kiinnostaa kyllä.
Jos on liukasta, ajetaan nelikolla, tai jos haluaa leikkiä niin takaveto päälle. Liukkaalla motarin rampilla kiihdyttäessä takavedolla menet taatusti koko mutkan mukavassa sladissa, nelivedolla et edes huomaa perän lukkoa jos et ala älyttömästi kaasulla leikkimään.