Sivu 1/1

KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 6.2. KLO 10-17

Lähetetty: 31.01.2016. 16:21
Kirjoittaja jeepisti
Talviset ajot jatkuvat vaikka lumet alkaakin olemaan vähissä, toivotaan että pakkaset palaisivat ja lunta saataisiin lisää. Maasto on sää olosuhteista johtuen hieman märkää.

Ilmoittautumiset sähköpostilla ke 3.2. klo 21 mennessä kulmakorpi(at)saunalahti.fi tai pakottavissa tapauksissa tekstarilla päivystyspuhelimeen 044-9789599, ilmoittautumiseen NIMI, AUTO, PUH.NO, REK.NO ja SEURA. Ajomaksu FJDCn ja EMKn jäseniltä 10,-, muilta 20,-. Jälki-ilmoittautuneilta perimme ajomaksun lisäksi 5,- jälki-ilmo maksun. Ajomaksu maksetaan käteisellä päivystäjälle, varaathan tasarahan.

Kulman säännöt löydät http://www.fjdc.org, sammuttimen tarkistusleiman tulee olla voimassa.

Kulmakorven osoite on Kulmakorventie, Espoo, N60°14,178, E24°33,457. Nuotiopaikka on liikenneympyrän jälkeen n. 150 m tien oikealla puolen, sisäänkäynti alueelle Ruduksen puomin vierestä.

Nuotiotulet kaikkien käytössä ja Kulmakorpi tarjoaa lämmintä mehua.
Tervetuloa ajamaan tai katselemaan.

Re: KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 6.2. KLO 10-17

Lähetetty: 31.01.2016. 21:37
Kirjoittaja ImacInnes
Paikalle tullaan jalkasin tekemään metsähoidollisia töitä tuplanuolireitille, puukatoksen aluskate pitäisi laittaa uusiksi ja kopin toisen oven asentamista suunitella.

t. Ismo Ämmä

Re: KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 6.2. KLO 10-17

Lähetetty: 03.02.2016. 22:19
Kirjoittaja jeepisti
Kulman talviajot jatkuvat sääennusteen mukaan pikku pakkasessa joka iltapäivästä lämpenee nollakeliksi ja pientä lumisadettakin on luvassa. Lunta oli viime ajokerralla jonkin verran joka suli lähes kokonaan pois, ajoreiteillä tamppaantunut lumi saattaa jossain paikoin olla muuttunut jääksi joten liukkautta on luvassa. Ajamaan ilmoittautui 15 autoa ja 1 mönkkäri. Kulmakorpi tarjoaa lämmintä mehua. Nuotiotulet palavat koko päivän.

tervetuloa ajamaan tai katselemaan.

t. Kulmakorpi Off Road Park

Re: KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 6.2. KLO 10-17

Lähetetty: 05.02.2016. 12:06
Kirjoittaja ImacInnes
-1 aste pakkasta ja lumisadetta lupailevat lauantaille, siis mainio maastoautokeli.
http://www.foreca.fi/Finland/Espoo/details/20160206

t. Ismo Ämmä

Re: KULMAKORVESSA AJOPÄIVÄ 6.2. KLO 10-17

Lähetetty: 06.02.2016. 20:20
Kirjoittaja ImacInnes
Olipa mukava talvipäivä Kulmassa.

Olipa mukavasti autoja ja porukkaa Kulmassa.
Kuva
Kuva
Kuva

Kattelin muutaman vakiomman maasturin tuplanuolireitin liukkaan mäen ylösnousu yrityksiä ja se vahvisti päätösen tehdä viereen pieni helpotus.
Kuva
Kuva

Pääsin Tommin Blazerin mukavaan kyytiin. Siinähän on oikein herkkuna penkinlämmitinkin!!! Todellakin koko penkki oli mukavan lämmin kun lisäpuhallin puhalsi penkin selkään. Mukavaa.
Keli oli tosiaan luikastunut kun mentiin aika ajoin kylkimyyryä ja kolhiintuhan se Blazerin takakulmakin kun koivu liukui siihen?
Kuva

Takamaastossa törmättiin sekalaiseen seurakuntaan ja Tommi antoi ilmaa tarvitsevalle.
Kuva
Kuva

Tällänen kovaääninen räpäysvehe oli letkassa.
Kuva

Ja luonnollinen neliveto.
Kuva

Käytiin vielä tekemässä tiaknoosi takamaastoon hylätylle Cherokee intiaanin vammoista.
Kuva

Vetarin ristikko, alapllonivel ja ainakin sisempi vetoakseli oli kaput.
Kuva

Timon V8 otti jo mukavasti kerroksia yhdessä pliukkaassa mäennousussa jonka juuri kerkesin kuvaamaan. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=v-bf1D0 ... e=youtu.be

Kiitosta vaan taas kaikille paikalle saapuneille.
t. Ismo Ämmä