Sivu 1/3

HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 58:LLE...

Lähetetty: 06.02.2015. 11:51
Kirjoittaja mace
”Kas autod jälle kinni, suve esimene offroad”

Kerhon perinteinen Helatorstain safari ennen kokemattomassa ympäristössä

Kuva

FJDC järjestää jälleen jäsenilleen Helatorstaina 14-16.5 kesän ensimmäisen muistorikkaan maasturitapahtuman perinteisesti Eestin maastossa. Paikkana on meille uusi ja ajamaton alue Harjumaan maakunnassa Kõrvemaalla. Siirtymänä tunti ja vartti Tallinnasta itään, Aegviidun suuntaan.

Kuva

Keskus- ja majoituspaikkana keskellä korpea on upea maatilamatkailukohde Mustjõe Kõrtsitalu. Osallistujille taatusti erilaisena kokemuksena paluu historiassa useiden vuosikymmenten taakse on jo ihan oma maailmansa, automme siellä hevosten ja sikojen joukossa ovat kuin tulevaisuudesta! Kerholle on varattuna todella iso majatalo, alakerrassa pitkät ruokailupöydät, viihde- ja sosiaalitilat. Kelien salliessa ruokailuun ja vapaa-aikaan myös reilu katettu erikoinen ulkoterassi. Talon tai paremmin rakennelman vintillä sijaitsee erillisiä kahden hengen makuualkoveja meille vähintään riittävästi. Takaan, ettei majoitustila tälläkertaa lopu kesken! Alkoviin kuuluu kaikki vuodevarusteet. Tämä ei ole todellakaan totuttua eurooppalaista, saatikka kansainvälistä majoitusta, mutta vähintään kerran kokemisen arvoista, taatusti meille sopivaa! Osallistujilta vaaditaan toki sosiaalisuutta, mutta sitähän meiltä perinteisesti löytyy :-)

Ihan vierestä ajoalueelta löytyy kahdelle päivälle kaikille niin vakiomaasturille kuin vähän parannetuille kaikenlaista ajettavaa, paljasta hiekkapaikkaa, mäkimaastoa, pehmeämpiä kohtia ja enempi kosteaa, ehkä jopa vinssattavaa halukkaille (kevätkelivaraus). Kaikista vaikeista paikoista pääsee kiertämällä myös ohi. Nyt on jokaiselle mahdollisuus koittaa itse tai vierestä yllyttää ainakin muille suoritusta. Ketään ei jätetä, yhdessä edetään, riemulla harrastetaan, kootusti palataan!

Pääajopäivänä perjantaina lounas omin eväin maastotulilla, suosittelen ostamaan tulomatkalla Tallinnasta paikallisia makkaroita. Muuten ruokailuissa täysi ylöspito. Koska paikalla ei ole anniskelua, niin talon puolesta on ruokajuomina vesi ja mehu. Omat juomat sallittuja, joten ”peikkojuomat” jokainen hankkii ja tuo omien tarpeidensa mukaan… BYOD.

Kuva

Ruokailu juontaa myös perinteistä… Taatusti riittävästi, jollet ole nirso :-)

Lähin polttoaineasema on Aegviidussa, 7 km, samoin kuin kaupat, 8 km päässä. Kerron näistä paikalla tarkemmin. Jokaiselle autolle lopuksi luvassa ”asendades mälu” osallistumisesta!

Osallistumismaksu (2 vrk, majoitus, ruokailut, saunat yms) on 90€/hlö. Ajomaksu 20€/auto. Kaikki maksut käteisellä! Varaathan tasarahaa!

Jokainen varaa oman lauttansa lahden yli! Torstaiksi aamupäivällä Tallinnassa, jotta ehtii siirtymälle!

Halukkaille Tallinnan laivarannasta koottuna yhteisajona kohteeseen.

Kokoontuminen klo 12:30 mennessä torstaina kohteessa, jolloin tervetulokahvit ja tutustuminen paikkaan. Siitä välitön siirtyminen maastoon… Voisko paremmin päivää jatkaa? Ei!

Klikkaa ohjelmaan/menuun:

Kuva

Poislähtö lauantaina aamupäivällä omaan tai yhteiseen tahtiin…

Kohdepaikan websivu, tässä esim. majamme Tantsutare, malta katsoa kuvien vaihdokset: http://www.mustjoe.ee/index.php/peopaigad/tantsutare/

Kohdekoordinaatit: 59°17'36.0"N 25°30'36.4"E (59.293342, 25.510109)

Ajo-ohje D-Terminaalista kohteeseen: https://goo.gl/maps/NGTJb

Innokkaimat ovat jo laivalippunsa hankkineet. Kuulin myös, että Eckerön laiva alkaa olla täysi torstaiaamusta, tarkistin tilanteen 22.2., vielä saisi ekaan kattaukseen myös aamupalan! Sunnuntaille ei saa enää paluukyytiä! Siis pikaisesti varaamaan laivakyytiä.

Lisätiedustelut ja sitovat ilmoittautumiset mieluiten heti mace@fjdc.org tai 050 520 4994.

Tere tulemast lõbus
mace

Paikalle ehti 18 maastoautoa/33 henkeä

Osallistujat ryhmittäin. Ryhmän vetäjänä listan ensimmäinen.

Ehdotan, että ryhmän jäsenet kohtaavat laivassa ja sopivat etenemisestä pienemmissä ryhmissä. Tai viimeistään satamassa tullin portin jälkeen ajetaan syrjään ja sovitaan jatkot.

Hyviä tankkaus- ja kauppapaikkoja esim. Sikupillin Prisma tai Lasnamäen Selver, vieressä Neste.

Keskiviikkona:
JKU mace & Heli
BJ Hara & Maya
SJ Johannes & Markus
SJ Lauri & Joni
ZJ Tapio & Jari

Tallinkryhmä 7:30
ZJ Jukka & Jere
XJ Joni & Jasmin
YJ Matti
JKU Mikko

Eckeröryhmä 8:30
TJ Jukka & Virva
TJ Mikko & Lena
YJ Lasse & Madde
ZJ Hampus
TJ Pasi & Kati
TJ Pekka & Kari
XJ Kari & Sanna
LRD Juha & Katja

Muut:
JK Esko & Riitta


Muista myös jauhesammutin. Tiukempi alkoholipolitiikka (0,2‰) ei ole ainoa asia, joka voi yllättää autoilijat Eestissä. Sakkoa voi tulla myös varusteiden puuttumisesta. Autossa tulee olla varoituskolmio, heijastinliivit jokaiselle, ensiapuvälineet, kaksi käyttökelpoista ja renkaan läpimitalle sopivaa rengasstopparia sekä vähintään kilon jauhesammutin.

GreenCard helpottaa mahdollisissa vahinkotapahtumissa kirjausta. Saa ilmaiseksi omasta vakuutusyhtiöstä.

Re: Helatorstaina Eestiin

Lähetetty: 18.02.2015. 13:39
Kirjoittaja XJ
Vielä sopii mukaan. Laivaliput tosin alkaa olla tiukassa,
joten pitäkää kiirettä, jos haluatte mukaan hienolle reissulle!
T. Jukka

Re: Helatorstaina Eestiin

Lähetetty: 18.02.2015. 16:46
Kirjoittaja rmake
Pitäisikö tehdä listaa ketä on lähdössä ja mistä ja mihin aikaan?
Jos ajelisi porukalla samasta suunnasta menevät. Ei kuitenkaan laivassa välttämättä löydä toisiaan ja hätäisimmät varmaan painaa satamasta jo yhtä soittoa eteenpäin jos ei mitään sovita...
Eli Jyväskylästä lähdetään ja eckeröllä yli torstai aamuna.
Varmaan jo ennen heräämistä, eli viittä pitää lähteä liikenteeseen.
Jyväskylän suunnalta lähtevät esm. kanavuoren abc klo nn.nn

Make ja joku WJ:llä Jyväskylästä

Re: Helatorstaina Eestiin

Lähetetty: 18.02.2015. 18:00
Kirjoittaja Dago
Vantaalta tullaan ja Tallinkilla mennään ton kuralätäkön yli 14.5 7.30 lähtevällä botskilla ja takas tullaan 16.5 klo20.00 lähtevällä paatilla. Myöhäsemmällä paatilla siksi että voi tehdä ostoksia rauhassa.

Rän rän

Lähetetty: 18.02.2015. 18:50
Kirjoittaja j0hannes
Suzukihemmot lähtee mukaan kuumottelemaan Jeeppimiehiä, ettei tarvitse reissulta palata kotiin maalipinta vahattuna :mrgreen:

Kuva
Kuva

Re: Helatorstaina Eestiin

Lähetetty: 18.02.2015. 22:03
Kirjoittaja mace
Nuo ryhmät muodostuu ihan itsestään. Aamulle on muodostunut jo Tallink- ja Eckeröryhmä. Aika moni rantautuu jo keskiviikkona... Älkää hätäilkö, kaikki aikanaan lähempänä lähtöä ;-) Kun tarpeeksi väkeä johonkin, sovin sille vastuullisen vetäjän ja ilmoittelen täällä. Ketään ei jätetä...

Re: Helatorstaina Eestiin

Lähetetty: 18.02.2015. 22:09
Kirjoittaja mace
Naxu, me lähdetään ajoissa, jo edeltävänä lauantaina, seuraavat täältä keskiviikkona... Olette viimeiset, jos lisää ei ilmoittaudu K-Sstä ;-)

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 28.02.2015. 15:03
Kirjoittaja Matias
Nyt kävi silleen että ostivat multa ton defen, joten ei ole enää autoa millä lähtis tänne safarille, joten joutuu perumaan ilmon.

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 03.03.2015. 21:16
Kirjoittaja mace
Matias kirjoitti:Nyt kävi silleen että ostivat multa ton defen, joten ei ole enää autoa millä lähtis tänne safarille, joten joutuu perumaan ilmon.
No nythän sulla on käsiraha hankkia Jeep :lol:

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 08.03.2015. 20:10
Kirjoittaja mace
Kiitos positiivisesta palautteesta talvitreffeillä!

Laajennus: Halukkaille on nyt myös mahdollisuus ekstraan, eli tulla laivalla yli aiemmin ja saapua safarikohteeseen jo keskiviikko iltana ylimääräiseksi yöksi! Laivapaikkojakin on ainakin vielä tarjolla torstaita edullisemmin! Vaatii toki ilmoittautumisen ajoissa minulle!

Lisäkustannus yöstä ja aamiaisesta 6€.

10 henkeä ilmoittautunut.

Lähikaupungissa Türissä on samana viikonloppuna vuotuiset isot puutarhamessut: Türi Lillelaat on jokakeväinen jättitapahtuma, jossa on ihan kamalan paljon kaikkea. Ihmisiä, kasveja, koneita, takoja, olutta, ruokaa, krääsää, käsitöitä ja sitä ja ...Oiva mahdollisuus lauantaina hakea taimet ja siemenet kasvulavaan ja puutarhaan! http://www.tyrilillelaat.ee/?page_id=232

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 11.03.2015. 19:58
Kirjoittaja Jeep-Antti
Linkin takana talvisia kuvia Musjoelta https://picasaweb.google.com/1071246183 ... eralli2015
Samassa paikassa oli tämän vuoden Eestin MP-talviralli. Sattuu taas meidän perinteinen Leppojan viikonloppu samaan aikaan, joten tämä reissu jää valitettavasti väliin. Saattaahan se tosin olla et taas jossain metsässä satutaan samoille urille, ollaan siinä vieressä käyty Mustjoen hiekkamontuilla aina pöllyttelemässä. Siinä kartassakin näkyvän Mustjoen vesimontun vieressä on vapaa offroad ajoalue.

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 08.04.2015. 7:53
Kirjoittaja Bussikuski
Olisin tullu mukaan, mutta kun pitää olla tuolloin lauantaina isänmaan asialla. Nooh, eiköhän jokin viikonloppu vielä ole ettei tarvi olla mones paikas yhtaikaa...

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 14.04.2015. 12:32
Kirjoittaja JuKu
Mukana ajelemassa

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 14.04.2015. 20:43
Kirjoittaja mikkotapani
JuKu kirjoitti:Mukana ajelemassa
Hienoa!

Re: HELATORSTAINA EESTIIN, TILAA ON ENÄÄ 60:LLE...

Lähetetty: 19.04.2015. 23:10
Kirjoittaja mace
Osallistujat ryhmittäin päivitetty ensimmäiseen viestiin...