ZJ bensamittari

Tänne asiaa ja kysymyksiä Jeepin sähköistä....
Samuli
Viestit: 24
Liittynyt: 23.04.2016. 12:01
Paikkakunta: Lempäälä

ZJ bensamittari

Viesti Kirjoittaja Samuli » 31.08.2018. 13:59

Jeepin bensamittarin toiminta on vaikuttanut jo pitkään hieman erikoiselta ja "ominaisuus" tuntuu pahenevan koko ajan.
Kun tankin on tankannut täyteen, voi ajella 200-300 km ennen kuin neula putoaa milliäkään alaspäin. Sen jälkeen viisari menee nolliin reilun 100 km ajon jälkeen. Jarrutettaessa ja mutkissa neula saattaa siinä vaiheessa liikkua neljännestankin suuntaan tai toiseen. Onko vika bensapumpun yhteydessä olevassa anturissa vai mahdollisesti jossain muualla? Ei viitsisi turhaan vaihtaa kallista osaa. Auto on siis Grand Cherokee 1994 5.2

Avatar
Timo L
Viestit: 1497
Liittynyt: 23.06.2010. 11:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: ZJ bensamittari

Viesti Kirjoittaja Timo L » 05.09.2018. 9:48

Ainakin omassa '98 ZJ:ssä oli vähän vastaava vika, ja tankin sisällä oleva koho (bensapumpun yhteydessä) ei toiminut jostain syystä kunnolla. Outoa oli että koho oli aivan oikean muotoinen, ja kun pumppu oli tankista pois niin mittari toimi ihan oikein. Itsellä homma korjaantui kun ostin uuden Boschin pumppuyksikön. Mulla tosin oli takaiskuventtiilissä vikaa ja pumppu muutenkin jo vähän tiensä päässä niin meni samalla, en olisi pelkän bensamittarin takia viitsinyt vaihtaa kun tiesi milloin tankki on tyhjä. Jäin neljän vuoden aikana vain kaksi kertaa tien varteen :lol:

edit: Niin juu, ekassa '90 XJ:ssä oli vähän sama vika. Siinäkin vaihdoin yksikön vasta kun pumppu alkoi horia ilmaa, ja uudella pumpulla korjaantui silloinkin bensamittari.
'98 ZJ 5.9 Limited, putkihelmat- ja puskurit, yms. härpäkettä

Samuli
Viestit: 24
Liittynyt: 23.04.2016. 12:01
Paikkakunta: Lempäälä

Re: ZJ bensamittari

Viesti Kirjoittaja Samuli » 22.10.2018. 22:14

No niin, uusi Airtexin bensapumppu on asennettu mutta lopputulos ei ole aivan sitä mitä piti. Vaihdon jälkeen tankissa oli noin 20 litraa bensaa mutta mittari oli niin nollilla kun voi olla ja bensavalo paloi. Varmistelin sähköliitännät ja tankkasin tankin piripintaan ja neula nousi lähes täyden tankin viivaan. Mittari kuitenkin lähtee laskemaan nopeasti niin, että mittari näyttää puolta tankkia vaikka oikeasti bensaa on jäljelä 2/3 tankillista. Bensavalo syttyy kun vajaa puoli tankillista on jäljellä. Ylänäytön DTE on täydellä tankilla jotain 500 km luokkaa mutta kun bensa on hieman vähentynyt, lukee näytössä sen jälkeen jatkuvasti DTE OC kunnes tankin on taas täyttänyt. Voiko mittaria jotenkin kalibroida vai pitääkö vaan yrittää väännellä kohon varsi sopivaan asentoon?

Avatar
Timo L
Viestit: 1497
Liittynyt: 23.06.2010. 11:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: ZJ bensamittari

Viesti Kirjoittaja Timo L » 23.10.2018. 9:07

Olisit vaan ostanut kokonaisen Boschin, eikä jotain airtexiä.. Sitä saa mitä tilaa :wink:
'98 ZJ 5.9 Limited, putkihelmat- ja puskurit, yms. härpäkettä

Samuli
Viestit: 24
Liittynyt: 23.04.2016. 12:01
Paikkakunta: Lempäälä

Re: ZJ bensamittari

Viesti Kirjoittaja Samuli » 17.11.2018. 19:37

Ongelma ratkesi kun taivuttelin pumpun kohon metallivarren sopivaan kulmaan. Helppo homma kun nostaa pumpun pöydälle pystyyn ja sitten vaan väännellään varsi sellaiseen asentoon että kohon pohja on samalla tasolla pumpun pohjan kanssa ja anturin napojen välinen resistanssi on ohjekirjan mukainen 105 ohmia, jolloin mittari näyttää tyhjää. Täydellä tankilla resistanssin tulee olla 5 ohmia.
Pumppu ja mittari toimii nyt juuri niin kuin pitää

Kirjoita vastaus