Sivu 1/1
-92 Cherokeen ylänäyttö
Lähetetty: 07.01.2013. 16:58
Kirjoittaja Kale
Missähän mahtanee sijaita ylänäytön lämpötila-anturi.
näytössä kun lukee OC tai satunnaisesti jotain -30- -48.
Olettaisin että olisi anturi tai kaapeli vika.
Että jos joku on jo samanlaisen asian kanssa painiskellut niin ei tarvitsisi keksiä pyörää uudestaan
tv:kale
Lähetetty: 07.01.2013. 18:25
Kirjoittaja JAMANT
Maskin takana, näkyy kyllä tai puskurin takana (riippuu vuosimallista), se on tuonnäköinen:
http://www.jamant.fi/anturi-xjzjdodge-m ... -2690.html
Lähetetty: 07.01.2013. 20:11
Kirjoittaja Kale
Käyttääkö moottorinohjaus samaa lämpötilaa?
tv:kale
Lähetetty: 07.01.2013. 21:43
Kirjoittaja JAMANT
Ei, mitä se ulkolämpötilalla tekis?? Se tarvitsee imuilman lämmön (anturi imusarjassa) ja jäähdytysnesteen lämpötilan (anturi, joko lohkossa tai termarikopassa tai jossain muualla, riippuu koneesta), muita lämpötiloja se ei tarvitse!!
Lähetetty: 08.01.2013. 5:59
Kirjoittaja Kale
Ok kiitokset tiedoista.
Näyttäisi olevan puskurin alla...
tv:kale
Lähetetty: 11.01.2013. 14:34
Kirjoittaja keltsi
Mulla lämpötilanäytössä on lämmöt reilusti lämpöisenpuolella n. 45-52 °C vaikka ulkolämpötila olisi oikeasti -15 °C ja satunnaisesti tuo OC... Tulisikohan tuo OC, jos anturitieto menee tuon lämpömittarin ylä- tai alarajan ulkopuolelle?
Eli kerrohan tännekkin, mikäli löydät vian!
Lähetetty: 11.01.2013. 14:36
Kirjoittaja JAMANT
keltsi kirjoitti:Mulla lämpötilanäytössä on lämmöt reilusti lämpöisenpuolella n. 45-52 °C vaikka ulkolämpötila olisi oikeasti -15 °C ja satunnaisesti tuo OC... Tulisikohan tuo OC, jos anturitieto menee tuon lämpömittarin ylä- tai alarajan ulkopuolelle?
Eli kerrohan tännekkin, mikäli löydät vian!
No kaikki aikaisemmat tuommoiset viat on ollu anturivikoja, uusi anturi tilalle ja vika on korjaantunut!!
Lähetetty: 04.11.2013. 10:51
Kirjoittaja keltsi
Tällä kertaa riitti uuden anturin hommaaminen hyllyyn varalle

Kyllähän se oli tarkoitus vaihtaa, mutta laiskuus vei voiton etupuskurin irroituksesta...
Kattokonsolin käytin irti lisäkytkimien asennuksen takia ja samalla konsolin sähköliittimet olivat irti, niin nythän tuo sitten näyttääkin oikeita lukemia

Ilmeisesti siellä liittimessä oli vain joku kosketushäiriö...