Lisävalot Kj.jeeppiin

Tänne asiaa ja kysymyksiä Jeepin sähköistä....
Hunter
Viestit: 237
Liittynyt: 17.04.2008. 21:32
Paikkakunta:

Lisävalot Kj.jeeppiin

Viesti Kirjoittaja Hunter » 17.11.2008. 20:04

Nyt olis kj.n valoraudassa isot lisäpitkät kiinni. Täytyykö lähivalot palaa
yhdessä lisäpitkien kanssa. Nyt kytkentä on niin että kun pukkaan pitkät päälle niin auton omissa palaa vain parkit ja kun otan pitkät päältä pois niin omat vaihtuu lähivaloille. Ref. luku kun ylittyy niin siksi omista ainakin pitkät pois. Tuleeko mahdollisesti katsastuksessa moitteita tälläisestä kytkennästä?
Tarkoitus on kyllä muutta ne niin että lähivalot palaa samanaikaisesti kattiloiden kanssa ja valotehokin taas paranee.

MakeTT
Viestit: 40
Liittynyt: 09.04.2008. 17:34
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja MakeTT » 17.11.2008. 21:45

Mä laitoin just ref 37,5/umpio siten, että puolivalot jää palamaan pitkillä. Vaihtokytkimellä sitten saa omatkin pitkät palamaan yhtäaikaa. Silloin vertailuku kylläkin ylittyy.

Käsittääkseni 2x37,5 -lukuiset pitkät tulee asentaa siten, että omat H4 palaa aina kaikissa tilanteissa puolikkailla. Tähän on kuulemma hyvä syykin: kun räntäsateessa ajelee sopivan pitkään pitkät päällä ilman puolivaloja, niin ne umpiot ovat saattaneet muurautua lumesta umpeen. Puolikkaille vaihdettaessa uhkana olisi siis jonkinmoinen blackout. Sinänsä mielestäni varteenotettava seikka.
KJ 2.4 -06

Kirjoita vastaus