Sivu 1/1
FJDC ry:n syyssafari 25-27.09.2009
Lähetetty: 07.08.2009. 8:52
Kirjoittaja XJ
Finnish Jeep Drivers´Club ry. järjestää syyssafarin 25-27.09.2009
yhdessä Syväjärven komendantin kanssa Deep Lake Safarin mailla
Kuhmalahdessa. Ainutkertainen tilaisuus päästä ajamaan alueelle
joille ei muilla kerhoilla ole asiaa. Osallistuminen on vain jeeppikerhon
jäsenille ja ilmoittautumiset ovat sitovia. Mukaan pääsee 15 ensimmäistä
autokuntaa. Yöpymiset on joko ”sisätiloissa” tai teltassa (kamiina on ).
Omassa teltassa yöpyminen on ilmaista. Tarkempaa tietoa yöpymisistä
saa ilmoittautumisen yhteydessä.
Viikonlopun hinta on 55€, joka sisältää 2xaamupalan, aterian lauantaina,
sauna kahtena iltana ja yöpymiset. Ajomaksu viikonlopulta on 20e.
Nuotioeväät hankkii jokainen itse.
Asuntovaunupaikka 10€ per vuorokausi. Jussilta saa myös vuokrata maas-
tureita hintaan 150€ per vrk, jos haluaa säästää omaa autoa.
Soita Jukalle mukaan tulostasi 045 133 8025 viimeistään 15.09. mennessä
Lähetetty: 06.09.2009. 13:31
Kirjoittaja Bussikuski
Kuinka on porukkaa tulos? Moon ainakin tulos ja misiskin tuloo jos tuloo muitakin misiksiä.

Lähetetty: 07.09.2009. 9:26
Kirjoittaja Toni S.
"Misiksiä?"
Enpäs kylläkään osaa sanoa yhtään että onko meidän autokunnallamme jotain muuta puuhaa tuona viikonloppuna mutta tuon putiikin sivuilla on mainittu sana "erämaa" ja se kuulostaa aina hienolta.
Ja sitten tietenkin se tavanomainen kysymyslitania: Millaista maastoa, eihän tulentekoa ole rajoitettu vain DLS:n telttaan (meidän teltassakin kun on keskuslämmitys), onko ampumapaikkakin käytössä, millainen se on, onko kaliberirajoituksia, jne. Kyllähän te olette nämä jo ennenkin kuulleet.

Lähetetty: 07.09.2009. 19:35
Kirjoittaja Bussikuski
Misis tarkoittaa rouvaa (tässä tapauksessa myös tms.) Johdettu englanninkielen sanasta Mrs. Eli onko herroilla tarkoitus ottaa rouvaa (tms.) mukaan appariksi. Meillä kun tämä on molempien harrastus.

Syys sahvari
Lähetetty: 07.09.2009. 22:55
Kirjoittaja ImacInnes
Meillä taas tämä on meittin poikain harrastus, vaimo ei ymmärrä miksi autolla pitää maastossa ajaa.
Luulen että on kovasti ukko voittoista henkilöä paikalla. Soitappa suoraan Jukalle ja kysy onkos "missiksiä" ilmoitettu kuin paljon mukaan?
Tarttis vissiin ilmotautua Jukalle.
Misiksiä
Lähetetty: 07.09.2009. 23:48
Kirjoittaja Saku
On tulossa Haminan suunnalta ainakin kaksi mukaan .
Sahvarille!
Lähetetty: 11.09.2009. 22:15
Kirjoittaja ImacInnes
Vielä olis hakusessa miehitys, kun toi "lukioonilainen" Julius ei tunnu muka kerkiivän mihinkään enään lähtee ja voipi olla että ei keritään vasta kun lauantain aamupalle.
t.Ismo Ämmä
Lähetetty: 12.09.2009. 13:24
Kirjoittaja Toni S.
Miiallakin liiton kokous perjantai-iltana mikä vähän rajoittaa menoja. Neuvottelut edelleen käynnissä siitä että yritämmekö saapua paikan päälle.
Lähetetty: 12.09.2009. 14:23
Kirjoittaja Harri
Olemme (siis minä ja misis) tulossa kohti Syväjärveä, tosin lupasin komendantille, että me ilmoittaudumme perjantaina jo ennen puoltapäivää ja osallistumme osaltamme viikonlopun järjestelyihin.
Valitettavasti joudumme (misiksen) ohjastamana poistumaan jo lauantaina mutta se ei haittaa Syväjärven puolihuimissa, huimissa ja mahdottomissa maastoissa safareilemassa olevia...
Kokemuksesta voin suositella komendantin "puolihuimaa..."
Juttu Jeepster lehteen?
Lähetetty: 22.09.2009. 23:56
Kirjoittaja ImacInnes
Mieluusti ottasin jutun ja kuvia tästä syys sahvarista, kun näyttäis että en kuitenkaan pysty olemaan tuolla läsnä.
Muutama rivi tarinaa tapahtuman kulusta ja 2-10kpl kuvia.
Olisin enemmän kuin kiitollinen.
tänne saapi sitten lähettää:
jeepster@fjdc.org
t.Ismo Ämmä
Lähetetty: 29.09.2009. 21:56
Kirjoittaja Harri
Perjantain "saunalenkiltä" löytyy muutama kuva ja Ismolle tarvittaessa hieman tekstiä... Vaikutti ainakin perjantaina mukavalta tapahtumalta, joskin Syväjärven isolla kodalla on hieman päänsärkyä aiheuttava vaikutus.
Lauantaiaamuna jeepistit kokoontuivat kohti päivän safaria, allekirjoittanut joutui "misiksen" kanssa poistumaan nelijalkaisten karvakasojen hoitotoimiin.
Toimittelen Ismolle kuvia, muut halukkaat ottakaa YV:llä viestiä niin sovitaan perjantain kuvien toimituksesta.
Syväjärven komendantille ja "päälotalle" iso kiitos.