Alustasta kopinaa pakkasella (MK)

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Alustasta kopinaa pakkasella (MK)

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 07.01.2009. 9:43

Kun lämpötilat putosivat tuonne -10°C tienoille niin huomasin tällaisen ilmiön: ajettaessa epätasaisella alustalla hitaasti autosta kuuluu kopsahtelua. Kyyti tosiaan paljon hiljaisempaa kun oli lämpimämpi keli. Käytin auton pikahuollossa mutta siellä eivät havainneet mitään vikaa. (Auto olikin tosin paljon hiljaisempi kun ajoin sen sieltä kotiin... Tosin eiköhän tämä johdu puhtaasti lämpimässä hallissa oleskelusta.) Väittivät kovasti että ainakaan mitään tärkeää ei pitäisi olla pielessä, mutta minua kyllä kiinnostaisi tietää mistä moinen oikein saattaisi johtua. Mitään ideoita?
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

Hunter
Viestit: 237
Liittynyt: 17.04.2008. 21:32
Paikkakunta:

Voisiko olla

Viesti Kirjoittaja Hunter » 08.01.2009. 19:39

Alustassa jossain jäätä/jäätynyttä lunta joka irtonaisena liikuu värähtelee ja kolisee mutta ei pääse putoamaan. Autosi oli lämpimässä hallissa ja jäät suli pois. Olisiko mahdollista :?: Itse kerran tutkin samanlaista tapausta ja siinä autossa oli roiskeläppiin keräytynyt jää ikäänkuin irti mutta ei päässyt putoamaan ja aiheutti kolinaa. Poistin jään ja ääni/ kolina katosi.

Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 13.01.2009. 12:46

Huomasin tuossa että kyllä yksittäisen kolahduksen saa aikaan lämpimämmälläkin säällä sopivassa tilanteessa. Siihen tarvitaan ainakin ristikkäistä joustoa että mahdollisesti sopivaa vauhtia. Eli sikäli ei kuulosta siltä että olisi ollut pelkästään jään syytä. Huomattavasti hiljaisempi tämä tosin nyt plussakeleillä on!
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 24.01.2009. 18:54

Siltä varalta että tämä tulee joskus jolle muulle hyödyksi, tilannepäivitys:

Kopina muuttui satunnaisesta jatkuvaksi aika pian viime kirjoitukseni jälkeen. Käytin autoa uudestaan korjaamolla ja sanoivat että koiranluu oli mennyt rikki. Vaikuttaisi siltä että olivat jopa oikeassa, koska mitään ylimääräisiä ääniä ei ole kuulunut enää korjauksen jälkeen. :)
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

Kirjoita vastaus