Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
Jonah
Viestit: 16
Liittynyt: 18.06.2016. 0:09
Paikkakunta: Kotka

Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja Jonah » 13.07.2017. 21:28

Ehkä tulee ensi talvikaudeksi lähtö Pohjois-Pohjanmaalle / Pohjois-Suomeen, ja tarttis varmaan pelin jossa niillä leveysasteilla pärjää. Katottu on ZJ, WJ, KJ ja hiukka XJ:kin. Kilometrejä ei toivottavasti tule kovin paljoa, mutta sitäkin varmempia saisivat olla. Muutama reissu etelään tuona aikana toki tulisi.
Vaatimuksia olisi
- käynnistyminen kelissä kun kelissä, tallista/tolpasta tai vastaavista ei tietoa ainakaan tässä vaiheessa
- varmatoiminen
- lämpöä saisi kans sisällä riittää
- ja jos lunta tulee enemmänkin niin toki saisi myös sitten mennä kelistä huolimatta eteenpäin (tämä lienee jo vakiovarusteena kaikissa)

Hintahaitari olisi jossain 4-10ke.

Aiheeseen liittyen, miten parhaiten voisi auton pitää käyttökunnossa, jos joutuu viikkoja taivasalla oleskelemaan, pahimmassa tapauksessa paikoillaan? Onko asiantuntevia (Jeepin tuntevia) korjaamoita jossain Oulun korkeudella miten runsaasti?

En tiedä kuuluuko tähän yhteyteen, mutta olen miettinyt myös jonkin OBD testerin hankkimista, sellaisen joka em. autoja ymmärtäisi. Ideoita?

D_Bar
Viestit: 130
Liittynyt: 06.05.2013. 20:13
Paikkakunta: Sodankylä

Re: Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja D_Bar » 13.07.2017. 22:47

XJ:stä(4.0 I6) ja ZJ:stä(5.9 V8) itellä kokemuksia ja talvella ovat olleet harvakseltaan käytössä (saattanut seisoa kuukaudenkin käyttämättä) ja kyllä aina jos vain akussa on ollut virtaa, niin ovat käyntiin lähteneet. En kyllä muistaakseni ole alle -25 asteen lämpötilassa kokeillut ilman lämmitintä...
Aika äkkiä on saanut ikkunatkin sulaksi ja kyllä ainakin kuskin paikalla on tarjennut ihan normaalilla kelin mukaisella vaatetuksella.

Korjataan sen verran, että Xj starttaili huonosti yhtenä talvena ja lopulta startti sylki solenoidin sisuskalut maahan. Putsasin ja kasasin, niin alkoi toimimaan. Oli kyllä saattanut saada vettäkin sisälleen

Kyllä se taitaa tuo virtapuoli olla heikoimmillaan pakkasessa.. Melkein viikon tai yli seisomisen ajaksi ottaisin akunkengän irti. Ja vähillä ajoilla on tullut latailtua ylläpitolaturilla akkua. Toki normaalit huoltoroimenpiteet, niinkuin öljyn ja nesteiden huolehtiminen ei ainakaan haitaksi ole samaten kun polttoainesuodattimen vaihtokaan.

-96 vuodesta eteenpäin taisi jeeppeihin tulla obd2 ja ainakin itsellä 15€:n Bluetooth -adapteri ja torque ohjelma puhelimessa löysi Zj:n vikakoodit ja ne sai myös nollattua
Grand Cherokee 5.9 Ltd

Avatar
rane58
Viestit: 1261
Liittynyt: 24.08.2011. 23:37
Paikkakunta: Espoo

Re: Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja rane58 » 13.07.2017. 23:42

Itse en dieseleitä katsoisikaan.... :?
Ei omia kokemuksia mutta kun netissä on paljon vikakyselyitä ja -ilmoituksia.... :|
-Tai sitten kuvittelen vaan..... :oops:
Kun älyttömät käskee haluttomat tekemään mahdottomat, syntyy projekti.
Kuva
Jeep Grand Cherokee 4L vm-95
Oldsmobile 98 Luxury Sedan 425cid vm-66
Honda CB 750 F2 Seven Fifty vm-98
Myydään https://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=8912

kozel
Viestit: 1315
Liittynyt: 15.11.2009. 21:26
Paikkakunta: Tuusula

Re: Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja kozel » 14.07.2017. 16:13

Tyytyväinen ollu tuohon 2.5CRD KJ jeeppiin. Nyt tuli ostettua 2.8 automaatti toiseks..
kozel@ircnet

MSiekkinen
Viestit: 106
Liittynyt: 22.12.2016. 17:35
Paikkakunta: Konnevesi

Re: Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja MSiekkinen » 14.07.2017. 19:54

yli 20 000 km puolen vuoden aikana KJ:lla vm 2003 ja 2.8 CRD

Ei mitään ihmeellistä muuta kuin mädän korjuuta joutu suorittamaan ja alapallin vaihto... tietysti normi huoltohommat lisäksi.

Renkaita vielä arponut tuohon että olisiko Discoverer AT3 vai mikä... Päätännän vaikeus iski..

Mutta kyllä voin suositella omalta osalta tuota KJ jepulista. Halvempaa ollut meno kun Rav4:lla vaikka kulutus on mitä on. Minun ajolla noin 10 l/100 km :oops:
Jeep Cherokee 2.8CRD

Yeti chiptune Stage 1... eiku 2 :lol:

Jonah
Viestit: 16
Liittynyt: 18.06.2016. 0:09
Paikkakunta: Kotka

Re: Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja Jonah » 25.07.2017. 0:57

Kiitos kommenteista, saas kattoo miten asia etenee tai mihin sitä päätyy. Ei muuta kuin siunattua kesänjatkoa!

Tuholainen
Viestit: 17
Liittynyt: 25.09.2016. 13:35
Paikkakunta: Siikajoki

Re: Suositusta talviautoksi pohojoseen?

Viesti Kirjoittaja Tuholainen » 25.07.2017. 11:29

Onhan tuo td xj ainaski mulla joka kerta tärähtäny käyntiin kovillakin pakkasilla, tosin kerran hikisesti mutta syyksi löytyi väsynyt akku. Kone näyttää lämpiävän aika nopeasti ja varmasti paremmin tulis hyttiinki lämmintä jos lotrais kunnon myrkyt kennosta läpi. En minä oo jaksanu, karvalakkia vaan syvemmälle päähän... Nii ja se eteneminen, vakio renkailla ilman korotuksia näyttäis liikut loppuvan siihen ku pohjasta tarraa kiinni. Ens talvena jatkan "tutkimuksia etenemisestä"

Kirjoita vastaus