Sivu 1/1

Problem "SOLVED"

Lähetetty: 28.04.2011. 17:25
Kirjoittaja JERKKU
Eli onkelmia

Kuten kaikki Ravijoen Safarilla olleet huomasi, niin Comanche käy vähän huonosti. Autossa on kone apulaitteineen purkuautosta, joka kävi hyvin.
Vaihdoin tulpat, virranjakajan kannen ja pyörijän ja tulppia vaihtaessa huomasin, että 5:n tulppa on märkä.
Otin käydessä 5:n tulpan johdon irti (saaden samalla sormilleni) ja koneen käynti ei muuttunut ollenkaan.
Kokeilin kahdella eri tulpanjohdolla, joten vika ei ole tulpassa, eikä johdossa. Kokeilin vielä vanhalla tulpalla ja jonkinmoista kipinää se sylkee (johto siis)
Eli missä vika?
Kone toimi purkuautossa, kaikki oheislaitteet paitsi johtosarja on vaihdettu.
Voiko johtosarja aiheuttaa esim sen että ruiskusuutin jää auki?, toisaalta venttiilin pitäisi estää liian bensan pääseminen männän päälle.

Lisäksi koneen käynti paranee, kun ottaa jonkin alipaineletkun irti.

Vanha kone kävi myös yhtä huonosti.

Ehdotuksia, onko vika

- Bensa puolella
- Johtosarjassa
- Koneessa
- Joku muu? Mikä?
- Kanada

Vinkeistä kiitollinen.

Re: Problem

Lähetetty: 28.04.2011. 19:26
Kirjoittaja 28CRDKJ
JERKKU kirjoitti:Eli onkelmia

"Kokeilin kahdella eri tulpanjohdolla, joten vika ei ole tulpassa, eikä johdossa. Kokeilin vielä vanhalla tulpalla ja jonkinmoista kipinää se sylkee (johto siis)
Siis kokeilitko myös eri tulpalla?

Lähetetty: 28.04.2011. 20:21
Kirjoittaja kozel
mitäs kaikkea siirtyi koneen mukana purkuautosta?

Re: Problem

Lähetetty: 28.04.2011. 21:01
Kirjoittaja JERKKU
28CRDKJ kirjoitti:
JERKKU kirjoitti:Eli onkelmia

"Kokeilin kahdella eri tulpanjohdolla, joten vika ei ole tulpassa, eikä johdossa. Kokeilin vielä vanhalla tulpalla ja jonkinmoista kipinää se sylkee (johto siis)
Siis kokeilitko myös eri tulpalla?
Juu, uudella ja vanhalla tulpalla sama tilanne.

Comanchen alkuperäinen kone, joka vuosi öljyä haljenneen moottorinkorvan korjaussaumasta käyttäytyi aivan samanlailla alkaen aijasta X.

Uusi purkukone (joka toimi purettavassa autossa), sen mukana Comanchen keulalle asennettiin

- itse kone
- automaattiloota
- Kaikki anturit
- Puola
- Ohjainboxi
- Ruiskusuuttimet
- Laturi
- startti
- virranjakaja (kokonaisena)

Alkuperäistä Comancheen jäi
- Johtosarja
- Polttoainelinjasto

Lähetetty: 28.04.2011. 21:50
Kirjoittaja 28CRDKJ
Ka, itse alkaisin tutkii niitä vaihtamattomia johto jutskia...
Onko mitattu puristuksia?

Lähetetty: 28.04.2011. 22:00
Kirjoittaja JERKKU
Eipä ole
Venttiiliä tekis mieli epäillä, mutta kun oon ite ajanu sen purkuaton halliin ja silloin kone kävi nätisti.

Lähetetty: 29.04.2011. 9:14
Kirjoittaja 4x4_76
Ensimmäisenä tulee mieleen että vika olisi johtosarjassa jos ja kun se kerran vanhan koneen kanssa teki samaa. Mutta jos käynti paranee alipaineletkun irrotuksella niin sitten se ei välttämättä ole johtosarjan vika.

Kokeileppa vaihtaa vitosen ja kutosen suuttimen johdot, että hyppääkö vika kutoseen, ja mittaa myös johto boksin liittimestä suuttimen liittimeen. Ja vaikka olis ok, niin kokeilee vielä jollain valolla, koska joskus vaikka mittari näyttää johtimen olevan ok, niin kuorman kanssa ei enää toimikkaan.

Mein XJ:ssä oli myös ongelmaa vitosen kanssa, mutta siinä vika oli boksissa, ja se oli riippuvainen lämpötilasta. Vika löytyi viimein kun älysin laittaa boksin muovilootaan missä oli kylmäkalleja ja sain boksin jäähtymään koneen käydessä, jolloin vika myös poistui.

Lähetetty: 29.04.2011. 10:49
Kirjoittaja JERKKU
Eli vika löytyi.

5-sylinterin ruiskusuuttimen liittimestä oli toinen pinni painunut sisään eikä kosketusta ollut.
Se minkä takia toimimaton ruiskusuutin kasteli tulppaa, niin sitä en ymmärrä. Mutta samapa tuo.

Tuli mitattua puristukset, yli 9kg, jokaisessa sylinterissä ja tasaisesti.

Kiitos arvailuun osallistuneille.

Lähetetty: 29.04.2011. 12:48
Kirjoittaja 28CRDKJ
Hyvä juttu ja eikä ollut kallis vika!

Lähetetty: 29.04.2011. 13:43
Kirjoittaja JERKKU
28CRDKJ kirjoitti:Hyvä juttu ja eikä ollut kallis vika!
Joo, hinta kohdallaan. (kerrankin) :lol: