Sivu 1/2

Wj:n olkaakselit Xj:hin

Lähetetty: 20.11.2014. 21:41
Kirjoittaja Shortie
Molemmissa dana30 mutta eroavatko jarrujen ja napojen/laakerien osalta?
Jenkkikeskustelua lukiessa jäi käsitys että ainakin jarrut olisivat erilaiset.
Nivelissä ja laakereissa väljää joten samalla vaivalla päivittäisi paremmaksi ohjauksenkin.

Lähetetty: 20.11.2014. 22:45
Kirjoittaja JAMANT
Jarrut eri, navat eri, pulttijako vanteelle eri (5 x 4.5" <> 5 x 5"), ohjausvivusto eri, ylä- ja alapallot eri...

Re: Wj:n olkaakselit Xj:hin

Lähetetty: 21.11.2014. 6:41
Kirjoittaja Timo L
Shortie kirjoitti:Molemmissa dana30 mutta eroavatko jarrujen ja napojen/laakerien osalta?
Jenkkikeskustelua lukiessa jäi käsitys että ainakin jarrut olisivat erilaiset.
Nivelissä ja laakereissa väljää joten samalla vaivalla päivittäisi paremmaksi ohjauksenkin.
On siinä aika paljon puuhaa, mutta jos minulta kysytään niin jokaisen käytetyn sentin ja ajan/vaivan arvoinen. Sekä ohjaus että jarruteho on pirun paljon paremmat noilla WJ:n hilppeillä.

Olen itse tehnyt ko. muutoksen ZJ:hin, ja ihan sama homma se on XJ:ssä tai MJ:ssä kun on sama keulan rakenne. WJ:n olkavarret ja raidetangonpäät, uusi trackbar, kierteyttää ainesputkesta uudet raidetangon ja välivarren (multa löytyy tarvittava vasemman käden kierretappi), JKS:ltä se 1/4" speiseri navan ja olkavarren väliin, XJ/MJ/TJ/ZJ napa, WJ:n jarruhilppeet.

jarrulevyn joutuu poraamaan 5 x 4.5 pulttijaolle, mutta se on helppo tehdä esim,. vanhan navan kanssa.

Lähetetty: 21.11.2014. 8:46
Kirjoittaja Shortie
Melkein viisaampi vaihtaa akselit kokonaan; pääsee käyttämään letukan vanteita ja levyt taaksekkin.

Lähetetty: 21.11.2014. 9:00
Kirjoittaja Timo L
WJ:n akselit on aika paljon leveämmät kuin MJ:n. Vanteen kinnityspinnasta toiseen muistaakseni n.60mm leveyseroa. En nyt muista miten pykälät menee, mutta käsittääkseni täällä byroslaviassa ei saa vaihtaa leveämpiin akseleihin, jos raideleveys kasvaa yli 30mm.

Se on sinänsä hassua, koska auton leveys kuitenkin voi kasvaa 100mm, ja raideleveyden kasvatus leveämmillä akseleilla levittävien vanteiden sijaan ei rasita pyöränlaakereita tai huononna ajo- ominaisuuksia (päinvastoin, hieman korotettu auto olisi vakaampi ajettava).

Ei tuo WJ:n hilppeiden sovitus XJ/MJ/ZJ/TJ/LJ akselille oikeasti ole kovin vaikea, varsinkaan autossa missä ei ole abs- jarruja.

Lähetetty: 21.11.2014. 16:43
Kirjoittaja Shortie
Lienee helpointa kun katsastuksessa on vaan hiljaa jos renkaat ei tule kaarista ulos :roll: ja muutoskatsastaa vain jarrut ja ohjausvarret.
Dana30 ja 35 saa olla jo topakka ukko jos se hoksii että 6senttiä on tullu leveyttä lisää.
Laitonta huutelee kohta tänne joku :wink:

Edittiä sen verta ettei ookkaan laitonta:

d) akselistosta johtuva raideväli muuttuu korkeintaan 100 mm

Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1998 ... idp3697568

Lähetetty: 22.11.2014. 17:02
Kirjoittaja Shortie
Miten paljon noissa jarrulevyissä on kokoeroa? (halkaisia/Paksuus)
Yritin hakea varaosanumeroillakin mutta en löytänyt vastausta.
Käsittääkseni satulan kiinnikkeet saa tehdä itse kunhan ne ovat riittävän tukevat. (esim. teräksestä koneistetut)
Mieleen hiippaili idea risteyttää jarruja niin että käyttäisi xj levyjä ja wj satuloita.

Lähetetty: 22.11.2014. 17:20
Kirjoittaja Timo L
Unohda se mieleen hiipinen.. :D Homma on paljon helpompi ja fiksumpi kun käyttää WJ:n olkavarsia. Saat ihan toiselta planeetalta olevan ohjauksen autoosi - pelkästään sen takia tuo muutos on jo järkevä, vaikka jarrut pysyisi yhtä surkeina.

Jarrun kiinnikkeet saa tehdä itse, mutta niitä ei saa kiinnittää hitsaamalla, vaan ainoastaan pulttiliitoksella (en tiedä mikä järki tässäkin taas on :roll: )


Jarrulevyjen halkaisijassa on muistaakseni tuuman verran eroa, mutta kaksimäntäinen satula ja selvästi isompi jarrupala antaa enemmän voimaa, ja on enemmän jarrupinta-alaa -> jarruteho on ihan toista luokkaa noihin XJ/MJ/TJ/ZJ/YJ- rimpuloihin verrattuna.

Tuossa kokoero satuloiden välillä:
Kuva


Tällä tavalla ne romppeet sinne asettuu, menee ihan samalla tavalla MJ:hin kuin ZJ:hin :)

Kuva

Lähetetty: 22.11.2014. 18:08
Kirjoittaja Shortie
Selitin vaikeasti mun moka.
Nimenomaan noita olkaakseleja himoaisin (jarruilla ei niin väliä kun ei tehoakaan vielä ole)
Katselin kataloogista että xj.n jarrusatulan kiinnikkeet olisivat samaa valua olan kanssa mutta näinhän tämä ei olekkaan.
Muutenkin joudun ohjaukseen muutoksia tekeen niin haluaisin kaikesta jytkympää; alkuperäiset varrethan vääntelee käsin mutkalle.
Muuten ostasin koko akselit ja kierrejousittaisin takapäänkin mutta kela on huono sponssaamaan.

Täytyy tutkia ja mittoa ihan itse ilmeeseen :wink:
Mulla projektissa tavoitteena on ylimitoitettu alusta suhteessa koneeseen.

Ps katsoin että sulta puuttuu suojakumit nivelistä mutta eihän siellä ole vetareitakaan.

Lähetetty: 22.11.2014. 18:52
Kirjoittaja Timo L
Kysele vain jos aihetta ilmenee, tein tosiaan omaani tämän WJ:n jarru- ja ohjausmuutoksen enkä ole kyllä hetkeäkään katunut. On se vain niin pirun paljon parempi kaikinpuolin.

Tosin eihän sitä kukaan tekemiään muutoksia menisi huonoiksi kuitenkaan kutsumaan vaikka olisi mennyt ihan persiilleen :shock: :lol:

Lähetetty: 22.11.2014. 19:10
Kirjoittaja Shortie
Miksi laakerin ja olkavarren väliin tarvii speiserin?

Lähetetty: 22.11.2014. 22:49
Kirjoittaja Timo L
Jotta vetarinnivel olisi oikeassa linjassa suhteessa pallonivelten akselilinjaukseen käytettäessä XJ/MJ/TJ/ZJ etunapaa.

Lähetetty: 22.11.2014. 23:57
Kirjoittaja mikkotapani
Terve!

Vähän ohi aiheen vaan kertokaapas nyt yksinkertaiselle Jeepistille mikä siinä Cherokeen ohjauksessa mättää? Oma auto on ollut talossa vuodesta 2005 enkä ole huomannut ohjauksessa mitään erikoista vikaa tai tunnottomuutta tai poikkeavaa yli- taikka aliohjautuvuutta. On käyty safareilla ja ajettu maastossakin jo sentään hieman eikä muuta mainittavaa vikaa kuin että tehostimen pumppu tai jotain muuta jo lienee tiensä päässä kun muutaman tunnin (3-4h) ajon jälkeen alkaa tehostus ikään kuin hiipumaan. Vaan siihen asti ainakin menee sinne mihin ratista kääntää ja kaasua polkee!

Talossa on myös JK-Wrangler, XKR-Jaguar ja vanha XJ6-kissa Transhitista puhumattakaan eli ohjattavuudesta pitäisi olla minullakin jotain kokemusta ja käsitystä noin ylipäänsä enkä silti ymmärrä tuon Cherokeen väitettyjä ja todisteltuja ns. ohjausongelmia? Tai sitten minun Cherokee on joku "special edition", hehheh...

Lähetetty: 23.11.2014. 0:28
Kirjoittaja Timo L
No esimerkiksi yksi tuon inverted-y:n ominaisuuksista on aurauskulman muutos joustoliikkeen mukaan, woblausherkkyys, jossain määrin keskialueen tunnottomuus, sun muuta pientä. Itsellä on ihan niistä jokaisesta asiasta kokemusta molemmissa XJ:ssä, sekä nykyisessä ZJ:ssä ennenkuin vaihtui WJ:n cross-over ohjaukseen. Ei se inverted-y varmaan maailman huonoin ole, mutta ei lähelläkään parasta mitä jäykkäakselisessa voi olla. Mulla pysyi ZJ:ssä sama simpukka, mutta WJ:n hilppeillä ohjaustuntunassa oli huomattava ero parempaan päin. Alkuperäisissä nivelissä ei ollut tippaakaan väljää, eikä ollut panhardissakaan.

Lisäksi tuon inverted-y:n ominaisuudet vain huononee korotuksen myötä koska ohjausvarsien kulmat (sekä raidetangon että välivarren) muuttuu aina jyrkemmiksi. Cross-overissa raidetanko on aina vaakatasossa, vain välivarren kulma vaihtuu. Ts. auton korottaminen ei juuri vaikuta ohjauksen geometriaan ja toimivuuteen.

Nämä nyt vain joitain asioita lueteltuna.

Lähetetty: 23.11.2014. 12:16
Kirjoittaja Jorma
Olen vähän samaa mieltä molempien kanssa. Voi olla että se Y-geometria toimii aivan hyvin vakiona. Sitten kun Jeeppejä korotellaaan geometria menee sekaisin eikä toimi enää suunnitellulla tavalla. Toiminta on herkempi muutoksista johtuville häiriöille kuin jäykällä raidetangolla.

Mulla on maltillinen 2" korotus ja y-kulmaa tai casteria ei ole korjattu oikeaksi. Sen kanssa ei silti ole ollut mitään ongelmia maantiellä. Ei vaikka ajan tarvikevanteilla joissa offset poikkeaa melkoisesti alkuperäisestä.