Sivu 1/1

Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 19.02.2016. 15:01
Kirjoittaja chftn
-93 on käytössä ja -92 varaosina, valmistusmääriä en mistään puusilmänä löydä joten olen vinkeistä kiitollinen.

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 19.02.2016. 15:24
Kirjoittaja ImacInnes
Valmistusmäärstä ei ole mitään hajua vaan Vikipediasta löytyi tuollaista tietoa Suomen osalta.

XJ -mallia rekisteröitiin Suomessa seuraavasti:
1989 20 kpl
1991 93 kpl
1992 100 kpl
1993 57 kpl
1996 3 kpl
1997 34 kpl
1998 26 kpl
1999 117 kpl
2000 78 kpl
2001 89 kpl

t. Ismo Ämmä

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 19.02.2016. 15:39
Kirjoittaja Timo L
Tässä varmaan haettiin tuon BBS Performance tuuninkihirviön valmistusmääriä.. jos minulta kysytään, yksikin olisi ollut liikaa :shock: :D
Ei tuosta oikein tunnu tietoa löytyvän, tuskin niitä ihan hirveästi on tehty. Monien tuning- pajojen "performance"- versiot on outoja, kun moottorille ei tehdä mitään, ja silti se on olevinaan performance- malli :roll:

Jos XJ:n valmistusmäärät kokonaisuudessaan haluaa tietää, niin ne on tässä:
84 - 93,326
85 - 120,328
86 - 107,225
87 - 139,295
88 - 187,136
89 - 207,216
90 - 151,230
91 - 151,578
92 - 137,826
93 - 144,961
94 - 123,391
95 - 120,234
96 - 286,463
97 - 258,958
98 - 182,845
99 - 186,116
00 - 165,590 (Freedom Edition - 2,821)
01 - 120,454

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 19.02.2016. 16:12
Kirjoittaja ImacInnes
Ai jaa, ei toi nimi sanonnut mulle mitään?

Tämmönen vai?
Kuva

Pari olen livenä nähnyt ja toisesta rapisi levikket pois Kulman maastoissa.
Tämmösessä saisi olla vähintään V8 kone ja voisi vaikka madaltaa lisää?

t. Ismo Ämmä

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 20.02.2016. 21:52
Kirjoittaja Machist
ImacInnes kirjoitti:Ai jaa, ei toi nimi sanonnut mulle mitään?

Tämmönen vai?
Kuva

Pari olen livenä nähnyt ja toisesta rapisi levikket pois Kulman maastoissa.
Tämmösessä saisi olla vähintään V8 kone ja voisi vaikka madaltaa lisää?

t. Ismo Ämmä

Kyllä tuo "citymaasturit" hakkaa mennen tullen masto-ominaisuuksissa :mrgreen:

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 20.02.2016. 23:12
Kirjoittaja GeneralJ
XJ:n BBS tuunatusta löytyi muuten jotain juttua ihan tältä samaiselta foorumilta: viewtopic.php?t=4680

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 23.02.2016. 10:12
Kirjoittaja keltsi
Alkutalvesta tuollaisen näin Hyvinkään aakkosaseman pihassa. Jotenkin vaan nuo helmasarjat maastureissa/citymaastureissa herättää hilpeyttä :lol:

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 24.02.2016. 2:28
Kirjoittaja piippu
Mukavaa että on makuja….ettei kaikilla ole se sama korotussarja ja kumit :lol: Eli minulta iso peukku bbs jeepille 8) Onhan tuo nyt ollut meleko komia peli uutena ja on sitä näköjään vieläkin ja lämmittää tällaisen pussihousun mieltä jos joku malttaisi pitää tuollaisenkin ihan alkuperäisenä….hienompi tuo on kun hinnat alkaen xj ja moni tee-se-itse kyhäelmä (oma mukaan lukien) :mrgreen:

Eikä nämä nyt ihan offipelejä ole uutena ollut….varsinkaan takavetoisena ja moniko on aikoinaan ostanut xj:n uutena ja riipassut heti levikkeet metriä ylemmäs, aukkoja isommaksi, tumpannut 35" kumit alle ja survaissut sen ensimmäiseen suonsilmään kattoa myöden? :shock:

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 24.02.2016. 10:54
Kirjoittaja keltsi
Älä nyt ymmärrä väärin, ei ollut tarkoitus dissata ja väittää radikaalisti offaamiseen rakentamista ainoaksi oikeaksi tavaksi muuttaa autoa :wink:

Tuolla hilpeyden herättämisellä tarkoitin sitä, ettei noista helmoista ole kuin kosmeettista hyötyä tuolla 40cm korkeudessa. Ei edes Typhoonissa/Syclonessa, vaikka niissä saattaisi olla jopa tarvetta :lol: Eikä tuo Performance-tarra siinä kyljessä taida juuri lisätä suorituskykyä millään tasolla :wink: Asia toki muuttuu, jos noissa on esim. madallettu alusta jäykemmillä jousilla ja iskareilla, mutta onko niissä?

Kyllähän tuollainen olisi ehdottomasti säilyttämisen ja museoinnin arvoinen! Paljonkohan on ollut hintaero esim. Limited-malliin nähden?

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 24.02.2016. 11:59
Kirjoittaja -Joni-
Itsellä on tuo rakenteilla oleva projekti joku performance versio alunperin. Nuo lisä osat karis aika kevyesti irti helmoista.

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 24.02.2016. 12:23
Kirjoittaja Timo L
piippu kirjoitti:Eikä nämä nyt ihan offipelejä ole uutena ollut….varsinkaan takavetoisena ja moniko on aikoinaan ostanut xj:n uutena ja riipassut heti levikkeet metriä ylemmäs, aukkoja isommaksi, tumpannut 35" kumit alle ja survaissut sen ensimmäiseen suonsilmään kattoa myöden? :shock:
Takavetoinen ei, mutta maavaran sallimissa rajoissa vakio XJ menee yleensä pahempaan paikkaan kuin saman ikäluokan vakio Toyota Land Cruiserit yms. vaikkei näissä ole akseleilla lukkoja. Toki riippuu vähän maastostakin. En tiedä oletko koskaan vakio XJ:llä ajanut maastossa, mutta hämmästyttävän pahoihin paikkoihin sellaisella pääsee jumiin :D :lol:

Jos esim. vertaa XJ:tä TJ Rubiconiin, niin ainoa ero on tulokulmassa (38° vs. 44°), ja Rubiconissa luonnollisesti lukot + isommat renkaat. Tavalliseen TJ:hin jos vertaa niin erot onkin sitten jo käytännössä olemattomat.. eli ei se XJ todellakaan mikään huono ole yleisemminkään vakiomaastureihin verrattuna :wink: Tietysti jos sinne laittaa noita alhaalla roikkuvia muovihimmeleitä keulaan, persiiseen ja helmoihin niin surkeastihan siinä käy.. ainakin sille lasikuidulle.

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 25.02.2016. 1:28
Kirjoittaja piippu
:shock: En minä nyt pahalla….vaan ihan hymyssä suin ja huumorimielellä kirjoittelin :D Mutta vakavalla naamalla sanon vieläkin, että onhan tuo ollut minun silmään hieno peli aikanaan 8)

Sitä koitin samalla esittää, että silloin kun nuo on ollut uusia, ja ainakin Suomessa meleko öky vehkeitä, niin uskaltaisin väittää, että meleko harva on käynyt metsäautotietä pahemmassa paikassa muutamaan alkupään vuoteen, niin ei muovihelmat menoa haitannut kraka kaulassa kurvaillessa ja kärryä asfaltilla kiskoessa .…nythän asia on ihan eri, kun näitä saa tonnilla, eikä putoa korkealta vaikka ajaa ekalla reissulla "suolet pihalle"

Ja kyllä minä yritin tuolla omalla xj:llä ihan vakiona maisemassa ajella….eikä siinä mitään huonoa ollut, mutta pahempaan paikkaan sain nivalla itseni tungettua jumiin :mrgreen:

Re: Xj bbs performancesta...

Lähetetty: 25.02.2016. 11:44
Kirjoittaja Timo L
No näinhän se on.. musitaakseni XJ:t olleet aikanaan jossain 300 000 markan hintaluokassa, vai oliko jopa vähän enemmänkin nuo Limitedit :shock: Omakin auto ollut aikanaan ~600 000mk :lol: Että aikalailla parkkipaikkakurvailuja on enimmäkseen hoidettu..

Niva onkin venäläisauto, ne on ihan omassa luokassaan :D