Kompressori

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Kompressori

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 20.05.2009. 22:35

Kai tämä yleisen tekniikan alle menee?

Pitäisi vihdoinkin hankkia jonkinlainen kompura millä saa tarvittaessa lisää ilmaa renkaisiin jos pitää vaikkapa kesken reissun laskea paineita pidon parantamiseksi tms. Tarvitsisi olla laite jonka voi olettaa myös toimivan kun sitä tarvitaan, mutta rahaa ei olisi ihan loputtomasti laittaa kiinni...

Mistäs moisen löytäisi täältä kotimaasta? Oletan ainakin että tässä tapauksessa jenkeistä tilaaminen ei ole niin hyvä idea kun rahtikulut syövät sen minkä hinnassa säästää aika pikaisesti. :P
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

maze
Viestit: 14
Liittynyt: 18.05.2008. 22:20
Paikkakunta: sodankylä

Viesti Kirjoittaja maze » 14.06.2009. 19:27

Näin tuossa toisella palstalla mainoksen jossa oli melko halvalla vinssejä näky sillä olevan kompresorikin.
mitenkähän pelaa?

http://www.preheat.eu/index.php?page=offroad-varusteet

Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 18.06.2009. 12:47

Sivuilla sanotaan pelkästään että "kompressori", ei merkkiä eikä mallia. Minusta tuo kuulostaa hivenen epäilyttävältä... :?

Törmäsin tässä tällä viikolla jenkkiläiseen nettikauppaan mikä myi ViAirin pienintä kompressoria $40:llä. 12V plugilla varustettu vekotin, ei useimmille palstan lukijoille kovin käytännöllinen vehje, mutta nuo Patriotin renkaat pitäisi vielä olla sen kokoisia että laitteen pitäisi pystyä ne täyttämään... Harkitsen vakavasti että kuun vaihduttua Visa taas vinkuu. :)
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

Urkki
Viestit: 113
Liittynyt: 01.05.2008. 20:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Urkki » 02.07.2009. 21:14

ARB:n kompressori moottoritilaan. Sopii sitten lisätä ARB:n paineilmalukot kun alat sellaisia tarvita. Varmasti toimii ja kapasiteettia riittää isommillekin gummeille.

Urkki

Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 03.07.2009. 9:48

ARB ei tee yhtään mitään Patrioteihin eivätkä ilmeisesti koskaan aio aloittaakaan. Natiivit Patriotin omistajat ovat meinaan minun käsitykseni mukaan kyselleet ahkerasti ja firman asenne on ollut vähintäänkin nihkeä.

(Kyllähän minä ymmärrän ettei Patriot mikään Wrangler ole, mutta kun kerran esimerkiksi Subarun farmariautoihinkin löytyy offikilkettä vaikka kuinka niin hämmentää kuinka vähän tarjontaa MK-sarjan kulkineisiin on.)
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

maze
Viestit: 14
Liittynyt: 18.05.2008. 22:20
Paikkakunta: sodankylä

Viesti Kirjoittaja maze » 03.07.2009. 9:51

Aika tuskaa on täyttää 35 rangas, varaosaliikeestä saatavalla pirralla.
Varmaan pitäisi olla säiliöllinen kompressori, jossa olisi riitävästi tuottoa?
ARB:n kompurassa on aika pienituotto 60l/min jos vertaa muihin esim tml 150l/min??

Avatar
Jorma
Viestit: 389
Liittynyt: 26.10.2008. 9:42
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jorma » 14.08.2009. 21:49

Minun autossa on kiinteästi asennettuna TML kaksipyttyinen malli:
http://www.offroadtarvike.fi/app/product/view/-/id/272
Olen sen pari kertaa purkanut ja kasannut eikä kiinalainen laatu oikein vakuuta mutta tilapäiskäytössä se on kuitenkin pienillä korjauksilla kestänyt tähän asti. Paras korjaus oli ostaa takaiskuventtiili ettei kompressori päästä paineita karkuun kun virta katkeaa. Toimii myös pakkasessa, liike lupaa -10 asteeseen asti. Kerran sisukalut nähtyäni en odotakaan ihmeitä ja sinä päivänä kun laite lopullisesti laukeaa olen ajatellut tilalle jotain Viairin mallia:
http://www.offivaruste.com/catalog/inde ... th=124_125
Kokemuksia moisista ei ole lähipiirissä mutta jos laatuerot on missään suhteessa hintaeroon niin Viair voisi sopia jatkuvampaankin käyttöön.
XJ--4.0 Renix--AW4--NP242

Kirjoita vastaus