Sivu 1/1
Patriotin erikoinen ohjaatuvuus
Lähetetty: 15.01.2021. 23:30
Kirjoittaja Tuomo.k
Moikka, vaihdettiin tossa 07v mallin patriottiin koko taka-apurunko. Entinen oli ruostunu puhki, kuulema yleinen vika. Vaihdon jälkeen huomasin etenkin takapään vetelevän kummasti, kuin ajelisi laakereiden päällä. Varmaan nelipyöräsuuntaus edessä?
Re: Patriotin erikoinen ohjaatuvuus
Lähetetty: 19.01.2021. 12:30
Kirjoittaja passenger
Ilman muuta nelipyöräsuuntaus vaihdon jälkeen, vaihdoitteko samalla ylätukivarret? Kannattaa tarkistaa onko niissä kulumaa, aiheuttaa myös takapään muljuamista.
Ne ihan halvimmat apurungot, mitä nettikaupoista löytyy, ovat myös todella kamalaa laatua ja saattaa olla aikalailla epäsymmetrisiä kappaleita, jolloin joutuu ihan tosissaan tekemään hommia, että saa Patriotin kulkemaan normaalisti.
Re: Patriotin erikoinen ohjaatuvuus
Lähetetty: 19.01.2021. 23:59
Kirjoittaja Tuomo.k
Uusi apurunko on noin 1-2,5 milliä paksumpaa rautaa ja kylmävalssattua. Enää ei ruostu, ylätukivarren puslat on melkosen huonot ja samoin alatukivarren. Painautuu kasaan se pusla melko lailla kun enemmän painoa kohdistuu.
Re: Patriotin erikoinen ohjaatuvuus
Lähetetty: 24.03.2021. 7:04
Kirjoittaja -kk-