Jeep Wrangler YJ 4.0, lievä tuunaus: Turhautumista/Pähkäi...

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

Jeep Wrangler YJ 4.0, lievä tuunaus: Turhautumista/Pähkäi...

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 25.01.2010. 23:25

Terve Terve,

Täytyi alkaa tänne purkaa kun on kuitenkin asiaan liittyvää :D

Alla siis Jeeppi YJ, -91 4.0 Man.

Mistä siis aikaa auton laittamiseen.. :)
Sais nyt vaan ensin tilattua nuo osat jenkkilästä. Kyselin Benz Boys firmasta että mitä maksais osat rahdin kans ja tarjous oli 70$ halvempi kuin se että Rocky Roads lähettäis ne UPS:llä.

Auton olen siis omistanut toukokuusta 2009 lähtien, ruotsin tuonti. Viime kesä meni lähinnä autoa kuunnellessa ja tutkiessa. Jouset on ihan loppu ym. ym...

Uudet jouset tulevat siis olemaan OME setti eli Old Man Emu, maksoi mitä maksoi :)

Uudehkot kumit olis tallissa odottamassa, noi 33X12.5X15, eli näille pitäis rakentaa tila. Tämä siis 2.5" lift kitillä, 1" body liftillä ja sitten ois tarkotus hommata samalla kyydillä jenkkilästä nuo Bushwackerin levikkeet.
Kaikki olisi tarkoitus kirjoittaa myös otteeseen.

Maalia kaipais koko auto, ja ruosteet pitäis ottaa kiinni vielä kun turvavyöt pystyy lattiassa kiinni :D

Jakolaatikon o-rengas tihkuttaa, mutta olis tarkotuksena tehdä SYE joten ehkä lisäilen öljyä kunnes tuo tulee toteutumaan..
Oli tossa Blocketissa itseasissa myynnissäkin TJ:stä jakolaatikko with SYE, ~800€, voiko senkään kuntoon sitten luottaa..

Moottorin taka tiiviste vuotaa eli öljypohja pois jasitä kautta kampiakselin tiiviste vaihtoon.

Vähän himottaisi perään myös tuo Dana 44.. ..Uusi maksaisi 2000$ + kulut + verot, eli odottaa niin kauan että tulee käytetty halpa TJ vastaan ruotsin maalla. Jos koittaas rikkoa tuon vanhan ensin ;)

Ainiin, syy miksi ei ole aikaa tehdä mitään niin olen töissä Ruotsi/Norja eli keskimäärin 7 päivää kuukaudesta suomessa. Mutta toisaalta Ruotsissa tulee löytöjä vastaan silloin tällöin.

Oma Jeeppini verojen(1500€) kans 5000€ + kuluja rekisteröinnistä ym. 500€. Auton kuntokin ehkä sen mukainen, mutta eipähän tee niin kipeetä laittaa sitten haluamiaan osia kun ei aihio ollut liian arvokas.

Apparin puolelle tekisi mieli vaihtaa TJ:n vetari. On Posi-lock tällä hetkellä ja itseasiassa orggis vacuumikin toimii (toimi siis).
Olen niin huono muistinen että ajoin auton kuivaan parkkihalliin neliveto päällä ja lähtihän se neliveto sitten pois, vähän viiveellä kepin käytön jälkeen isolla äänellä varustettuna, sen jälkeen tuntee posilockin vaijerista kun apukuskin puolen etuakseli vetää yhdistysholkkia pois paikoiltaan heti kun vähänkin tulee vastusta eturenkaille = neliveto ei pysy kunnolla päällä. En ole vielä kerennyt tutkia asiaa. Pitää toivoa että se antoi sieltä periksi eikä jakarista.

Kerran tosiaan jätin siitä myös takakardaanin keskelle risteystä kun asfaltti oli liian kuivaa :D
Noh, kyllä sen vielä sai kiinni uudella ristikolla ja henkseleillä, vaikka syytä ois varmaan tuo takaperän "joke" vaihtaa.

Pihassa odottelis se Cherokeekin (XJ). Siitä tekis mieli tehdä moottori..
Tota Stroukkia mietein mutta toisaalta, eiköhän 4litran moottorista saa tehoa irti ilman stroukkaustakin? Josko laskis vaan kantta näin ens alkuun? Alkuperäinen puristussuhde on kuitenkin jotain 8.5 luokkaa? On tehty vissiin jenkkien oktaaneille?

Toisaalta takaraivossa vähän kutkuttaa että kun monen vuoden päästä saan nämä asiat valmiiksi niin saako moisella autolla edes enään ajaa tässä "viherlandiassa"
:roll:

Mjoo, kyllä tämä tästä 8)

Vielä perään info pläjäys suomen lainsäädännöstä:
Jos joku on katselemassa moista härveliä niin varokaa väliintippujamalleja kuten omani. Eli kaaret on tota sporttimallia, auto vuosimallia -91 niin katsuri vaati kolmepistevyöt taakse. Mihis laitat kiinni kun takana ei oo mitään pistettä ylhäällä? Toisaalta kaaret on helppo vaihtaa mutta en moisia kaaria halua. Autoni on siis 2 paikkainen, eikä tähän asti kyllä edes ole ollut mikään ongelma, kyllä siellä takana voi kaupungilla pari kaveria istua mutta ei isommissa nopeuksissa tohdi jos jotai tapahtuu niin....
Täytyis yrittää tätäkin asiaa nyt selvitellä josko sen takapenkin sais ees tilapäiseksi. Jos ei muuta niin turvaliivit takana istujille :D (tai pyhittää koko "iso" takatila tavaroille)

Feel Free to comment..

http://www.facebook.com/photo.php?pid=2 ... 1279792443
Viimeksi muokannut 2 päivämäärä Cynomya, muokattu yhteensä 11 kertaa
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Jeepin laittamista?

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 26.01.2010. 14:02

Terve!
Sinullahan näyttäisi olevan hyvin tiedossa mitä pitää Jeepillesi tehdä.

Ymmärsin että aika vaan ei riitä itse tekemään? Tuossahan on kaksi vaihto ehtoa mielestäni.

1. Vie nykyinen peli Ruotsiin mukanasi ja teetä hommat siellä

2. Aja nykyisellä, haali rahaa kasaan ja osta sitten valmiiksi rakennettu.
Niitä löytyy varmasti niin suomesta kuin ruotsistakin.

t.Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

Mielessä käynyt

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 26.01.2010. 17:26

Moro! :)

Kiitoksia ehdotuksestasi.

Numero 1:stä olen miettinyt mutta vaikeahkoa kun ei tuu itekkään oltua yhdessä paikassa välttämättä paria kuukautta kauempaa. Vaikea löytää tiloja niin lyhyelle tähtäimelle ja sitten vielä työkalut ym.. Ja sitten se että tekee pitkän päivän töitä ja 6 päivää viikosta niin vie vähän mehut jo sekin..

Numero 2 ei tule kysymykseen :) On se kuitenkin niin hauskaa kieriä öljyssä kun sitä kerkeää harrastamaan.

Sen verta varmaan että ulkopuolinen tulee tekemään maalaustyön mutta aika näyttää, ei siitä liian helmeä saa tehdä että sillä vielä metsään uskaltaa.

Oli vaan pakko purkaa omaa turhautumistaan jonnekin ja tämä tuntui hyvältä paikalta :D
Kyllähän tuo on jo nuorempana opittu että läheskään kaikkea ei saa mitä haluaa--
Priorisointi kysymyksiä siis. Ja ei viittisi lähteä puntaroimaan
Tyttöystävä vs. Harrastukset
Harrastukset vs. Työ
Raha vs. Rahattomuus

Moni mies on sitä katunut :D ja moni ei 8)

Hoppas att tiden löser..
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Liikaa haluttavaa tekemistä!

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 26.01.2010. 17:32

Joo tuttu tunne!
Tuppaa olemaan liian vähän aikaa kaikelle mitä haluaisi tehdä??

Täytyy vaan koittaa päättää mitä tekee ja missä järjestyksessä.

t.Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

Etu aksila Dana 30, vacuum disconnect ohitus.

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 29.01.2010. 10:50

Hyvää päivää taas Lumiselta ruotsin maalta :)

Tilasin vetoakselin kun luulin saavani halvalla, 4874302 osanumerolla eli apukuskin vetoakseli mallia TJ, 240€ uusi, oliko paha?

Täytyy alkaa lueskelemaan write uppeja että mimmonen urakka se on nyt sitten vaihtaa tonne vakio YJ vetarin tilalle.

PS. Jos tekstini tuntuu hassulta lukea, johtuu se siitä että minulla on suomi, englanti ja ruotsi kaikki sekaisin :D

Kieliopista ei enään pienintäkään tajua ;)


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

kello 16:17 ruotsin aikaa:
Lisää ajatusta tälle päivälle..
Kertokaas viisaammat onko mahdotonta:

Ostaa käytetty Dana 44, pitkänä siis. Puhe siis taka-aksilasta.
Lyhentää oikean mittaiseksi ja hankkia siihen samalla myös uudet oikean mittaiset vetarit. Tärkeää olisi pitää normaalit "mitat" autossa eli pulttijako ja mitta WMS-WMS..
Miksei samalla menisi joku "paukku" detroitti/ARB lukkokin takana.
Vaikka auto on jo melkoinen ajettava hiekkatiellä pelkällä kitkalukollakin takaveto päällä..

Kannattaa lytätä näitä minun ajatuksiani etten turhaan kuluta aikaa semmoisen asian ajatteluun mikä ei tule todennäköisesti toimimaan.
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 04.04.2010. 13:07

Saksan kautta saapui lähetys jossa Buschwackerin Cut Out levikkeet ja lisäksi 1" bodylift kit.

Tänään aloin hieman purkamaan autoa. Tarkoituksena ottaa vanhat levikkeet pois. Aika nopeastihan tuli taas vastaan tämä tuttu ilmiö että koitat päästä mahdollisimman vähällä mutta lopputuloksena olet käynyt läpi puoli autoa..

Parempaa päivää ja omaa olotilaa odotellessa ajoin Wranglerin takaisin katokseen :?
Saa odottaa siellä ensiviikkoon kunhan tästä henkisesti valmistaudun repimään kaiken pois auton lattianrajasta. Penkkiä kun olin ottamassa pois ja sitä varten raottelin lattiamattoja niin löytyi tuo vanha tuttu nimeltä Ruoste! :)
Positiivista asiassa on se että auton pohjapinta-ala on melko pieni.. ..ja paikkoja on arviolta 4-6kpl mihin tarvitsee lisää rautaa.

Ei varmaan kannata enään karvamattoja lattiaan laittaa? Tai en usko että ainakaan laitan mattoja lattiaan. Kenelläkään mitään ideaa millä tuo sisäpuoli kannattaisi maalata? Jotain spesiaali maalia?

Jos ottais pienet päiväunet ja nukkuisi asian ylitse.
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

päivitystä

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 05.04.2010. 21:13

Uudella innolla wranglerin kimppuun. Huomenna jos kävisi ostelemassa lisää näitä amerikan kokoosia pitkiä hylsyjä niin sais tuon kuskinkin lavittan irti.

Ensimmäisen helman otin pois ja löytyi lisää ruostetta, läpi sellaista, mutta eipä niistä isompaa huolta kerry.. ..kuskin puolella todennäköisesti sama homma.
Olikin jo tiedossa että turvavyön ja turvakaaren alapään kiinnitysten tienoo on takuu ruostepaikka wranglereissa. Täytyy niihin tehdä ylimitoitetut korjaustoimenpiteet niin pysyy tuo turvallisuuden tunne.. :wink:

Kävin läpi myös kaikki korin kiinnikkeet. Yhteensä siis 9kpl "tyynyjä" joista 3kpl aukesi suht hyvin. ### näitä on kuulemma 11, 2kpl siis vielä vailla kokeilua :) ### Lopputulos on että jokainen täytyy käydä lävitse = muutamaan kohtaan aukon tekoa. Rälläkkä taas kerran paras kaveri noissa vanhoissa pulteissa. Josko perjantaina saisi alle uutta palaa rungon ja korin väliin.

Mikähän mahtaa olla muuten tuon alumiinifolion näköisen "kankaan" alkuperäinen funktio? Samaten mikähän tuon paksun mustan massan tarkoitus mahtoi olla aikanaan?

Kuva-albumi löytyy täältä:
http://picasaweb.google.fi/aki.tainio/J ... directlink

Niin siinä on nuo talvirenkaatkin. Muistaisin nähneeni täällä aiheen missä joku kyseli nastakummien perään. Ite ostin joskus nuo omat Hankookin Dynaprot uusiksi kesärenkaiksi. Harrastus oli silloin niin aluillaan että en tajunnut ostaneeni todellakin liian pienet renkaat, mutta ihan kelporenkaat talveksi ovat. Paikallinen rengasliike laittoi nastat 50€ hintaan. En muista kuinka pitkät nastat ovat. Pito oli talven testeissa yllättävän hyvä (piti paremmin kuin 2 vuotta vanhat hakkapelitan 5:set farmari auton alla). Hämmästely kuultuna pari kertaa myös pelkääjän paikalta käsin :? Vertailu siis jarrutuksissa.
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

ja monologi jatkuu :D

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 09.04.2010. 21:51

En saanut sitten vielä tänään uusia paloja rungon ja korin väliin, mutta hyvässä vauhdissa ollaan!
Josko sitten huomenna niin vois ottaa kuvankin josko edes tuota 1" korin korotusta huomaa, jää nähtäväksi.

Ihan hyvä aika oli kuitenkin alkaa remontoida autoa. Katsuri ei oo tainnu kovin piikitellä pohjaa kun on autoon leiman antanut. Kuskin puolen turvavyön sai melkein vetää lattiasta irti :(

Mutta huomenna lisää...
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

Päivän myöhässä

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 11.04.2010. 21:44

doddii.

Köyhän miehen renkaiden sovitussarja olisi nyt sitten asennettuna.
Kyse siis korinkorotuksesta. Merkki Daystar ja tämähän korvaa siis vanhat kumit kokonaan. 1" korotus kyseessä, kuitenkin verraten vanhoja kumeja näihin uusiin poly#jotain# paloihin, tuntuisi korotus olevan tuollaisen päälle 30mm.. eikös tuuma kuitenkin ole aina tuuma eli ~25mm maassa kuin maassa?

Lisäksi kaikki lokarien levikkeet ovat nyt poissa. Wrangleri sai ekaa kertaa alleen nämä 33x12.5x15 renkaat ja hyvinhän nuo alle sopivat! Heti tietysti tuntuvat pieniltä ;)
Edestä renkaat ottavat vähän jousipakkoihin mutta vain ja ainoastaan kun
renkaat ovat käännettynä ääriasentoon. Eiköhän siihen totu.
Huomenna vähän vielä raapimista sisältä ja sitten auto kaverille hitsattavaksi.. ..sisälmysten + uusien levikkeiden asennus jatkuu sitten ehkä puolentoista kuukauden kuluttua kunhan tulen takaisin työreissusta. Ikävää :(
Ps. toistaiseksi en ole lokasuojien kaaria avartanut koska Buschwackerin ohjeissa oli avartamisen kohdalla mainittu että jos renkaat isommat kuin 33". Aika hyvin saa mennä joustot pohjaan ennenkuin alkaa pyörä hirttämään lokariin.

Ja jos jollakulla on myynnissä hyväkuntoista syyläriä tähän Wrangleriin niin ottakoot mielellään yhteyttä. Oma alkaa olemaan aika haperossa kunnossa.

Kuvia lisätty:
http://picasaweb.google.fi/aki.tainio/J ... directlink
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Wrankku ylös!

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 11.04.2010. 22:01

No niin, siitähän se sitten lähtee ja paranee vanhetessaan!
Oireita näyttäis tekstin perusteella olevan lisä kasvamiseenkin.

Hyvältä näyttää, anna kasvaa vaan.

t.Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

pitkä puolitoistakuukautta..

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 02.10.2010. 9:36

Ei tee kovin hyvin lukea projektista.. ..siellä se odottaisi laittajaansa. Onneksi meni hommat niin #"%!#&/(#!:lleen että olen vieläkin samalla työreissulla jonka aloitin tuossa huhtikuussa.. ..Paikkakunta toki vaihtunut Malmösta Osloksi.. ..uusi tähtäin on toukokuun alussa Wranglerin alle ja siitä sitten tuhertaa että auto taas katukunnossa..

Virhe oli taas muistella että omistaa tälläisenkin kulkupelin = turhautumista/ikävää :(
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Jänkhä
Viestit: 10
Liittynyt: 01.08.2010. 19:52
Paikkakunta: Loppi

Viesti Kirjoittaja Jänkhä » 04.10.2010. 16:58

Jotensakin itellä samanmoinen tilanne, auto on tallissa vieläpä samalla tontilla mut aika puuttuu.
Ajan puuttumista vielä lisää mönkijä joka pitäs kasata talvea vasten et sais aurailla.

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

Olisi jo tammikuu..

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 04.12.2010. 17:04

Noniin!

Nyt on valinnat tehty ja köyhyys valittu reissuhommien sijasta :)

Osat tilattu saksasta niin että taas alkuun päästään. Tammikuu olisi vihdoin ja viimein tarkotus pyhittää Wranglerin kasaamiselle. Jäi viimekeväänä reppana vähän heitteille kun tuli töihin kiire.

En saanut Old Man Emua auton alle vaikka kuinka uhosin :( . Rubicon Expresin 2.5" jousiin siis tyytyminen. Iskarit on vielä hakusessa kun tuon paketin yhteydessä olisi tullut jotkut jenkkifoorumeilla haukutut "twin" iskarit joten No thanks.

SYE kuin myös tilattuna eli lyhennetään vähän jakolaatikkoa ja muutetaan kiinnitystä. Ajattelin nyt lähteä tätä mielestäni oikeaa tietä pitkin Jeeppiä korottamaan eli vältetään noita kardaanin tuottamia viboja viimmeseen asti.


Sitten kun nämä kaikki aikanaan paikalla (auto ylimaalattuna ja kasattuna) on varmaan suunta taka- ja etuakseleiden kimppuun. Tarvii varmaan myös vähän tiheämpää välitystä mutta eiköhän nyt ilmankin mee hetken aikaa..

Ainiin ja se Stroukki kone jyskyttää takaraivossa.. :(
Jos jollakulla halpa 4.2 ltr AMC 258 kampiakseliltaan ehjä lojuu nurkissa niin voisin noutaa itselle varastoon odottamaan H-hetkeä.


Ehkäpä näillä eväillä taas jaksaa joulukuun yli ;)


Tammikuu, tammikuu...
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Cynomya
Viestit: 124
Liittynyt: 17.12.2009. 10:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö, Sasi

monologi jatkuu :)

Viesti Kirjoittaja Cynomya » 19.12.2010. 21:49

Tammikuu tammikuu!

Taisin löytää tuommoisen Dana 44 taka-akselin kotoisin TJ:stä. 1000€...

Saas nähä jos löytyy vielä kitkalukko sisältä notta josko budjetti antaisi laittaa ostoslistalle.

tammikuu tammikuu..
Jeep XJ -92, 4.0, AW-4, BBS Performance

Avatar
28CRDKJ
Viestit: 301
Liittynyt: 12.02.2010. 22:38
Paikkakunta: Liperi

Viesti Kirjoittaja 28CRDKJ » 20.12.2010. 23:35

jos sattuu Ruottissa, silmään YJ:n ovet joissa ois myös ikkunat, niin voisin sellaiset ostaa edullisesti!

Kirjoita vastaus