Rellun 2.1TD (J8S) kansipahvin vaihto

Kaikkien Jeeppien moottoreiden kysely ja vastaus-palsta, oli sitten sivuventtiili-, sekaventtiili-, työntötanko kuutonen tai kasi, tai diesel- tai OHC-moottori...
Samikoo
Viestit: 44
Liittynyt: 20.10.2009. 18:44
Paikkakunta: Petäjävesi

Rellun 2.1TD (J8S) kansipahvin vaihto

Viesti Kirjoittaja Samikoo » 29.01.2010. 9:38

Moro vaan!

"Yllättäen" Cherokeeni kannen ja lohkon välistä tihkuu nestettä, joten pahvin uusinta on edessä. Ilmeisesti tuon moottorin herkkä kohta.

Selailin netistä tälläistä http://fr.calameo.com/read/000022320609a3e972ecf
jossa ehdottomasti kielletään kys. moottorin kannen oikaisu tai muu tiivistepinnan "siistiminen".

Onko kenelläkään kokemuksia kansipahvin uusimisesta? Ajatuksena oli että ottaisi pienen (n. 0,1mm) siivun kannesta, jotta saisi pinnan puhtaaksi. Toisaalta tuo opus kieltää kaiken mikä voidaan lukea termin "resurfacing" alle, eli täytynee kokeilla pyyhkäisemättömällä kannella. Vai onko joku onnistuneesti tehnyt moisen?

Ja kansihan on vielä paikallaan, joten mahdollista on ettei nykyistä kantta tarvitse irrotuksen jälkeen käyttää...

silverwing
Viestit: 11
Liittynyt: 28.02.2010. 8:53
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja silverwing » 03.03.2010. 17:48

Totteliskohan tuo kannessa oleva "kakka" jotain hapottamisen tyyppistä putsausta?
-Cherokee 3d TD-

Avatar
hentpe
Viestit: 180
Liittynyt: 31.03.2008. 14:43
Paikkakunta: Mynämäki
CONTACT:

Viesti Kirjoittaja hentpe » 05.03.2010. 20:59

kysyppäs vielä paikalliselta koneistamolta. Voi olla, että vaatii oikomisen verran paksumman tiivisteen.
HePe
Willys Jeep Cj3B ´54 ja Willys MBT traileri
Jeep Cherokee 5d 258+4v ´80
Varaosina: 2x75 Chero S 3d, 79 Chero, 78 Wago
Varaosia myös käyttis Fordeihin myytävänä

rane
Viestit: 106
Liittynyt: 17.01.2009. 9:12
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja rane » 06.03.2010. 9:46

Palotilahan on männissä joten tiiviste säilyy kyllä entisellään, esim Vw määrittää tiivisteen paksuuden männän ylityksen mukaan.
Koneistusta pitää välttää ettei esikammiot irtoa kannesta vähän ajan kuluttua ja pieksä koko moottoria rikki.

Samikoo
Viestit: 44
Liittynyt: 20.10.2009. 18:44
Paikkakunta: Petäjävesi

Viesti Kirjoittaja Samikoo » 27.03.2010. 11:57

No niin. Kansi kävi irti, en oikaissut. Vuoti nestettä ulos vasemmasta reunasta lohkon ja kannen välistä. Tiiviste oli ehjän näköinen, luultavasti edellisessä remontissa jäänyt jälkikiristykset tekemättä. Kansi oli "puhdas", nou problem. Tuo oli vuotanut nestettä koko ajan, huomasin sen vasta kun vaihdoin äreänvihreät nesteet. Aiempi kirkas neste ei näkynyt paskaisen koneen kyljestä.

Tuo oli tiedossa ettei kannen höyläys vaikuta puristuksiin, lähinnä kielto mietitytti koska joku syy sille lienee. Ehkä tarkoitus oli myydä kansia?

Viikonloppuna pitäisi ottaa savut, katsotaan alkaako pitämään. Venttiilit läppäsin samalla kun kansi oli irti, oli hassusti kaikki pakoventtiilit tiivistepinnastaan laikulla. Hiomalla tasottuivat.

Oli aika reilut pykälät imusarja-imu/pakosarja-kansi -akselilla, parhaimmillaan useita millejä. Surrasin pykälät pois, ei siitä huonompi ainakaan voi tulla. Pitäisi vielä porata reiät pakopaineen ja -lämmön mittaukseen ennen kuin ryhtyy muihin toimiin...

silverwing
Viestit: 11
Liittynyt: 28.02.2010. 8:53
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja silverwing » 28.03.2010. 17:49

Noi porrastukset aukoissa on rellumarein ominaisuus, siellä tehtaalla ei oo vissiin ikinä ajateltu kohdistusta.
Imukanavat pienet, samoin pakosarjan aukot.
Yhden bensakoneen (2,0i) kannen tein ja mittailin 3-5mm:n portaita kaikissa suunnissa, aukot olivat siis armottoman ahtaita. :shock:
Saa siinä sitten hämmästellä kun ei potkua löydy.

Ehkäpä pitäis tarkistaa pelkän pakosarjan hengitys, saattais löytyä uutta puhtia turbon pyöritykseen 8)
-Cherokee 3d TD-

Samikoo
Viestit: 44
Liittynyt: 20.10.2009. 18:44
Paikkakunta: Petäjävesi

Viesti Kirjoittaja Samikoo » 28.03.2010. 20:52

Siksi juuri meinasin pakopaineet mitata. Muuten ei valusarjaksi näytä kauhean huonolta, yllättävän jouheat mutkat ja lähes saman mittaiset putket. Virtauspinta-alakin sillä seinällä että pysyy kaasussa vauhtia.

Puhaltaa vaan aika rankasti esim. 1-4 pyttyjen kaasut toisiaan vastaan, voisi kollektorin luo viritellä jotain ohjaavaa väliseinää tai vastaavaa. Jollain olisi kyllä mukava varmistaa ettei virtaus hankaloidu kovasti tuon jälkeen.

Josko ensin laitan tuohon uuden putken turbolta taakse, mittaan vaan ensin vanhan putken paineen ennen vaimenninta, ja uudesta putkesta samasta kohdasta. Ettei ainakaan paine pääse kasvamaan ja ahdistamaan tuota pienen pientä ahdinta.

silverwing
Viestit: 11
Liittynyt: 28.02.2010. 8:53
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja silverwing » 29.03.2010. 22:52

Putkistoa meinaan samoin katsoa, on vähän pientä pilliä tällä hetkellä.
Kanavien kohdistukset askartelen viimeistään kesällä... 8)
-Cherokee 3d TD-

Samikoo
Viestit: 44
Liittynyt: 20.10.2009. 18:44
Paikkakunta: Petäjävesi

Viesti Kirjoittaja Samikoo » 02.04.2010. 14:22

No nyt ei olekaan mihinkään kiire.

Öljyn seassa nestettä tarpeeksi. Otan illalla öljypohjan irti, uskoisin että neste tulee sylinteriputkien välistä. Ei nyt olisi millään enää jaksanut tuota aukaista, on ollut jo riittävästi remonttia. Manuaali kyllä käskee laittamaan "liner holding tool":in pitämään putket paikallaan kun kansi on irti, mutta eihän ohjeita pidä uskoa!

Ensin epäilin että purkuvaiheessa olisi lorahtunut öljykanavaan kannesta tms. nestettä, mutta nyt kun öljyroput on irti ja avaa paisuntasäiliön korkin tippuu nestettä hiljakseltaan. Eli en usko että v*tuiksi mennyt kansiremontti tekisi tuota.

Jos sitä samalla vaihtaisi laakerit ainakin kiertokankiin...

Avatar
JAMANT
Site Admin
Viestit: 6435
Liittynyt: 26.03.2008. 20:33
Paikkakunta: Espoo
CONTACT:

Viesti Kirjoittaja JAMANT » 02.04.2010. 15:21

Samikoo: sinäkö soittelit ja kyselit mm. siitä korkista syyläriin??
Your Jeep specialist

Jeep Comanche -89, 4,0L6+AW-4+NP-231+Dana30+Dana35 w/POWERTRAX w/ 4"+ korotus & HD-steering sekä Jeep Wagoneer Limited -79, 360V8+TH-400+Quadra-Trac projekti
FJDC #1

Samikoo
Viestit: 44
Liittynyt: 20.10.2009. 18:44
Paikkakunta: Petäjävesi

Viesti Kirjoittaja Samikoo » 03.04.2010. 19:29

Nyt en kyllä muista. Jos olen soittanut, se oli varmaan joskus syyskuussa. Mutta uskoakseni se en ole ollut minä.

Eilen otin öljypohjan pois, ja moottorin takapäästä vasemmasta kulmasta öljykanavaa pitkin tippuu neste öljypohjaan. Täytyy tutkailla kuvista josko tuolla kanavalla ja putken alapään ylemmällä tiivisteellä on jokin yhteys. Otan kuitenkin nuo putket irti, tiivisteet nyt eivät maksa juuri mitään. Kansipahvi menee kuitenkin vaihtoon, ja öljypohjakin on irti. Jos rengastaisi ja hoonaisi putket.

Avatar
JAMANT
Site Admin
Viestit: 6435
Liittynyt: 26.03.2008. 20:33
Paikkakunta: Espoo
CONTACT:

Viesti Kirjoittaja JAMANT » 04.04.2010. 15:31

OK!! Se oli sitten joku muu :wink:
Your Jeep specialist

Jeep Comanche -89, 4,0L6+AW-4+NP-231+Dana30+Dana35 w/POWERTRAX w/ 4"+ korotus & HD-steering sekä Jeep Wagoneer Limited -79, 360V8+TH-400+Quadra-Trac projekti
FJDC #1

Samikoo
Viestit: 44
Liittynyt: 20.10.2009. 18:44
Paikkakunta: Petäjävesi

Viesti Kirjoittaja Samikoo » 07.04.2010. 11:41

No joo. Taisi olla vaan kannentiivisteen vuotoa.

Putkien tiivisteiden saatavuus ja hinta rajaavat siis männänrenkaiden vaihdon pois.

Ja syy vuotoon selvisi. Autodata ja Chilton kehottavat kiristämään 104Nm lopulliseen momenttiin kannenpultit. Kun katsoo Autodatan suositusta Renaultiin samalla moottorilla, pitää pultit vaihtaa ja suorittaa kulmatiukkaus. 20Nm + 50Nm +105 astetta+ 105 astetta suurimpiin pultteihin. Eli puristusvoima on aivan eri luokkaa! Ei ihme vaikka vuoti. Vuoto oli ilmeisesti juuri öljyn paluukanavan kohdalla, eli "helpommin" työnsi veden öljyn sekaan kuin toisin päin.

Samaa suosittaa tuo aiemmin laittamani Renaultin oma ohje noille moottoreille.

Nyt on pultit tilattu, saa nähdä miten käy.

Mitenkäs ne jotka ovat pahveja noihin vaihtaneet, millä momentilla? Entä onnistumis-%?

silverwing
Viestit: 11
Liittynyt: 28.02.2010. 8:53
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja silverwing » 21.04.2010. 21:40

Tuo nelinkertainen kiristys tuntuu olevan se oikea, maailmalla ovat samoin ihmetelleet että rempan jälkeen vuotaa kun ovat kiristäneet vain kertaiskulla.
Sitten joku selvittänyt tuon useamman kerran taian ja vuoto loppunut.

Eivät oo vissiin mekaanikot uskoneet että joutuu veivaamaan noin monta kiristystä mutta onneksi on omistaja ollut tilanteen tasalla :D
-Cherokee 3d TD-

silverwing
Viestit: 11
Liittynyt: 28.02.2010. 8:53
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja silverwing » 21.04.2010. 21:45

...ja nyt on suora putki pika-asennuksena, katiska-mallinen pönttö tipahti pois välistä.
Liikkuu paljon kevyemmin pintakaasulla eikä äänimaailma muuttunut yhtään hurjemmaksi :o
-Cherokee 3d TD-

Kirjoita vastaus